Trumpův vrch jako poděkování prezidentu USA

JERUZALÉM – Premiér Netanjahu v neděli 16. června slavnostně odhalil znak nové osady na Golanských výšinách, kterou slíbil pojmenovat po americkém prezidentu Donaldu Trumpovi. Je to výraz vděčnosti za březnové prohlášení (ze dne 25. 3. 2019), v němž Trump označil Golanské výšiny za izraelské území. Toto území Izrael dobyl během války s Libanonem (1981) a většina zemí je považuje za okupované. V neděli během zasedání kabinetu, konaného na Golanech, odhalil Netanjahu slavnostně název nové osady. Bude se jmenovat Ramat Trump, neboli „Trumpův vršek“ (רמת טראמפ – ano, bez koncového pe) a ve znaku bude mít zřejmě překříženou izraelskou a americkou vlajku. Došlo i na položení základního kamene.

„Je to slavnostní chvíle, kterou si budou připomínat generace obyvatel Ramat Trump,“ prohlásil premiér Netanjahu. Uvedl také, že Trump je „vůdce, který učinil věci, jaké se dosud nestaly a které bylo zapotřebí učinit kvůli pravdě a spravedlnosti.“

Osada na severu Golanských výšin se nachází v oblasti Bruchim, kde byl vznik osady ohlášen už roku 1992, ale na výstavbu zatím nedošlo. Od roku 1999 se podle Jerusalem Post na Golanských výšinách žádné nové osady nezakládají. Teď by zde mělo přibýt dalších 110 domácností. Osada ovšem nemá vyhrazenu žádnou částku ze státního rozpočtu, proto má její založení především symbolickou hodnotu.

Prezident Trump na svém twitterovém profilu Netanjahuovi poděkoval a uvedl, že tento akt považuje za velkou čest. USA při aktu reprezentoval americký velvyslanec v Izraeli, David Friedman s chotí.

Pojmenovávání nově zakládaných obcí po sympatizujících státnících má v Izraeli svou tradici: připomeňme Kfar Truman (po Harrym S. Trumanovi) založený v roce 1949, nebo česko-litevský kibuc Kfar Masaryk vzniknuvší v roce 1938.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: GPO – Netanjahu při březnové návštěvě Donalda Trumpa v Bílém domě.

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář