Tryzna v Terezíně se bude letos konat již po čtyřiasedmdesáté

PRAHA – Příští neděli 19. května se na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně bude konat tradiční Terezínská tryzna. Vzpomínkovou akci organizuje Památník Terezín ve spolupráci s Ústeckým krajem, Terezínskou iniciativou, Federací židovských obcí v ČR a městem Terezín.

Záštitu nad konáním převzal ministr kultury Antonín Staněk. Po nástupu Čestné stráže bude tryzna v 10 hodin zahájena kladením věnců a kytic. Po zaznění státní hymny, kterou zazpívá koncertní pěvkyně a sopranistka Irena Troupová, přivítá zúčastněné ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Hlavní projev přednese předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera. Na přítomné se následně svými slovy obrátí přímý pamětník událostí z dob nacistické perzekuce. Následovat budou křesťanská a židovská modlitba. Program tryzny bude završen sborem Lacrimosa a Agnus Dei z Requiem Giuseppa Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru. Odchodem Čestné stráže z Národního hřbitova bude pietní akt ukončen.

K účasti na akci jsou, kromě bývalých vězňů, každoročně zváni ústavní a vládní činitelé České republiky a členové zákonodárných institucí, reprezentanti zastupitelských sborů akreditovaných v ČR ze zemí, jejichž příslušníci prošli represivními zařízeními v Terezíně a Litoměřicích, reprezentanti krajů, statutárních měst a zástupci tuzemských i zahraničních martyrologických institucí“, uvádí ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek a dodává, že zatím na letošní tryzně svou účast kromě předsedy Senátu potvrdil také předseda Sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministři Richard Brabec a Vladimír Kremlík, řada velvyslankyň a velvyslanců a dalších veličin politického i veřejného života. Uzávěrka přihlášek však bude teprve v pondělí 13. května.

Ve stejný den v 9 hodin si na neoficiálním pietním aktu kladením věnců na bývalém popravišti v Malé pevnosti připomenou studenti gymnázia v Uherském Hradišti pod vedením Miroslavy Polákové, pedagožky gymnázia a zakladatelky této tradice, výročí poslední a zároveň největší popravy, která se zde konala na samém sklonku války 2. května 1945.

Institut terezínských skladatelů přichystal na půl druhou hodinu odpoledne koncert hudby autorů, kteří jako vězni prošli terezínským ghettem. Koncert se uskuteční v Kulturním domě v Terezíně.
Tryzna v Terezíně se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje jako odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy. Obsahem tohoto dokumentu bylo přání osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945 neustávat v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu. Až do skončení tryzny (od rána do cca 11:30 hod.) je pro veřejnost uzavřena Malá pevnost; otevírací doba v ostatních návštěvnických objektech Památníku Terezín zůstává nezměněna. Po celý tento den se v žádném objektu Památníku Terezín nevybírá vstupné.

 

Zdroj: Ztis.cz   Foto: Wikipedie – památnik Terezín

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář