Turecko pod rouškou krize v Afghánistánu upevňuje svou pozici v regionu

Turecko během krize v Afghánistánu zvýšilo své expanzivní aktivity po celém Blízkém východě, což má dopad na náboženské menšiny v regionu.

Podle informací organizace International Christian Concern turecká armáda provedla 17. srpna nálet na irácký Sindžár, při kterém zasáhla také místní nemocnici. Oficiální čísla zatím nebyla zveřejněna, ale místní tisk uvádí, že desítky zdravotníků a civilistů přišlo o život.

 Turecko na svou obranu říká, že jeho vojenské aktivity v Iráku jsou součásti boje proti Kurdské straně pracujících – PKK.  Není to však poprvé, co se podle ICC Turecko zaměřilo na civilní cíle v Iráku.

Letecký útok na nemocnici je obzvláště znepokojivý, a to tím spíše, že se nachází v oblasti zdecimované genocidou IS proti jezídům a křesťanům.

SOUVISEJÍCÍTurecko: Za podání chleba křesťanský mnich obviněn z terorismu

Turecko dále mezi 16. a 17. srpnem bombardovalo území Sýrie, kde před občanskou válkou existovala silná asyrská křesťanská komunita. Eskalace vojenských aktivit na tomto území jen odrazuje původní obyvatele vracet se do svých domovů.

Regionální ředitelka ICC pro Blízký východ Claire Evansová uvedla: „Turecko opět dokázalo svou schopnost zneužít tragické situace, jako je krize v Afghánistánu, a využívat ji k hájení svých mocenských pozic v celém regionu. V oblastech Iráku a Sýrie dokázali svou očividnou ignoranci vůči lidským životům.“

Turecko v posledním období vzbuzuje svými aktivitami obavy křesťanských organizací o křesťanské komunity v zemi. Vícero zahraničních misionářů nedostalo vstupní víza, mnohdy se jednalo o lidi, kteří už několik let pracovali v Turecku a často zastávali důležité pozice. Jeden z nejznámějších příkladů perzekuce křesťanů je případ amerického pastora Anrewa Brunsona, který ve vykonstruovaném procesu dostal dva roky vězení za údajnou protistátní činnost.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – turecký prezident Erdogan

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář