Turecko požaduje výměnu amerického pastora za muslimského duchovního Fethullaha Gülena

 

ANKARA – Prezident Tayyip Erdogan ve čtvrtek oznámil, že by Turecko mohlo propustit zadrženého amerického pastora, pokud Spojené státy vydají muslimského duchovního žijícího v Pensylvánii, jehož Ankara obviňuje z loňského neúspěšného vojenského převratu, informuje o tom agentura Reuters.

Turecko požádalo o vydání Fethullaha Gülena, bývalého Erdoganova spojence, jehož podporovatelé jsou obviňováni ze snahy o svržení Erdoganovy vlády v červenci 2016. Gülen popřel jakoukoli roli při pokusu o převrat, v němž bylo zabito 250 lidí.

Reklama

 

V důsledku neúspěšného převratu byly zadrženy tisíce lidí včetně amerického misionáře Andrewa Brunsona, který vedl v Izmiru v západní části Turecka malý presbyteriánský sbor a žil tam ze svou rodinou dvacet tři let. Brunson je zadržovaný od října loňského roku a je obviněný ze špionáže, sympatizování s kurdskou menšinou a členství v síti podporující Gülena, kterou turecká vláda považuje za teroristickou organizaci.  Spojené státy deklarují, že Brunson byl uvězněn neoprávněně a jeho propuštění osobně žádali americký prezident Trump i viceprezident Pence.

 

-mn- Foto: Facebook.com

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář