Turecko vydalo zatykače na aktivisty, kteří pálili korán ve Stockholmu

Ankara – Turecko vydalo zatykač na dánsko-švédského aktivistu Rasmuse Paludana, iráckého uprchlíka žijícího ve Švédsku Salwana Momiku a dalších osm lidí, kteří podle tureckých úřadů letos ve Švédsku znesvětili korán. Oznámil to ministr spravedlnosti Yilmaz Tunç, informovala dnes švédská média. Ministr také vyzval Švédsko, aby takovým incidentům v budoucnosti zabránilo. Pálení koránu vyvolalo v Turecko silnou nevoli, prezident Recep Tayyip Erdogan to na začátku roku označoval za jeden z důvodů, proč Ankara nesouhlasí se vstupem Švédska do NATO.

Krajně pravicový aktivista Paludan v lednu spálil korán před tureckým velvyslanectvím ve Stockholmu. Akce vyvolala v Ankaře silnou nevoli, která byla namířena proti samotnému aktivistovi, ale i proti Švédsku, které s odvoláním na svobodu projevu akci povolilo. Erdogan tehdy řekl, ať Švédsko nepočítá s tureckou podporou na cestě do NATO. Žádost o členství v obranné alianci Stockholm podal loni po ruské invazi na Ukrajinu. Irácký uprchlík Momika spálil korán v červnu před mešitou ve Stockholmu a na čtvrtečním shromáždění ve švédské metropoli knihu pošlapal.

SOUVISEJÍCÍ Demonstranti kvůli pálení koránu vnikli na švédskou ambasádu v Bagdádu

Čtvrteční akci před iráckým velvyslanectvím ve Stockholmu Erdogan nekomentoval, píše agentura Reuters. Ministr spravedlnosti Tunç však vyzval Švédsko, aby takovým činům bránilo.

Erdogan dnes hovořil s novináři na letu z cesty po zemích v Perském zálivu. Vyzval Švédsko, aby udělalo konkrétní kroky ohledně boje proti organizacím, které Ankara považuje za teroristické, a spolupráci při vydávání členů a sympatizantů těchto organizací do Turecka.

„Pracovní harmonogram tureckého parlamentu určí postup (ratifikace) švédského členství v NATO,“ uvedl Erdogan, který slíbil na summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu minulý týden, že parlamentu předloží švédskou žádost o členství co nejdříve. Turecký parlament má nyní letní pauzu, která potrvá do října. Přerušit ji mohou jen mimořádné schůze, jedna taková byla svolána na úterý.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – prezident Erdogan

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář