Turecko zatklo asyrského kněze a další dva křesťany

Ankara – Asyrský kněz a dva další křesťané byli v pátek zatčeni v Turecku. Důvodem podle informací bylo to, že měli nabídnout chleba a vodu kurdským bojovníkům, kteří navštívili jejich klášter.

Kněz Sefer Bileçen z kláštera na jihovýchodě Turecka byl podle mezopotámské zpravodajské agentury zadržen tureckými úřady spolu se dvěma dalšími asyrskými křesťany.

Bileçenovo zatčení údajně přišlo jako odpověď na svědectví člena lidových milici, který tvrdil, že Bileçen dal kurským povstalcům chléb a vodu, když v roce 2018 navštívili klášter.

Evgil Türker řekl mezopotámské agentuře, že zatčení Bileçena bylo zbytečné, a vyzval k jeho propuštění. Türker porovnával Bileçenův případ k zatčení amerického misionáře Andrewa Brunsona. Brunson, který sloužil více než dvacet let jako misionář v Turecku, strávil ve vazbě více než dva roky.

Zprávy o zatčení kněze vyvolaly kritiku americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu, která se skládá z nezávislých odborníků a radí Bílému domu v otázkách náboženské svobody.

Turecký novinář Uzay Bulut řekl americké organizaci International Christian Concern, že asyrsští křesťané jsou po staletí pronásledováni a masakrováni kvůli své etnicitě a náboženství.

Turecko v posledních letech mělo deportovat ze země řadu zahraničních pastorů a misionářů. USCIRF označilo Turecko ve své výroční zprávě za rok 2019 jako zemi se znepokojující situaci kvůli porušování náboženské svobody.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 16. ledna 2020  Foto: Wilimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář