Turecký prezident položil základní kámen pro první kostel v zemi od roku 1923

Ankara – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan položil základní kámen nového kostela, který má být postaven v zemi. Christian Today uvádí, že se má jednat o první křesťanský chrám postaven od roku 1923.

Kostel bude stát na předměstí Istanbulu, kde bude sloužit 17 000 komunitě syrských křesťanů. Stavba je financována syrskou komunitou a očekává se, že bude dokončena za dva roky.

Erdogan na sobotním ceremoniálu položení kamene uvedl, že víra není v Turecku překážkou a že „tato země patří všem“.

„Je povinností Turecka vyhovět potřebě syrské komunity po prostoru k bohoslužbám,“ poznamenal. „Každý, kdo má Turecko rád, přispívá k jeho rozvoji a je vůči zemi loajální, je prvotřídní občan. V politice, obchodu nebo v jakékoli jiné oblasti neexistují žádné překážky,“ dodal.

Navzdory jeho tvrzení má Turecko v oblasti zacházení s křesťany historii konfliktů, připomíná Christian Today.

Země se umístila na 26. místě v seznamu Open Doors, kde organizace uvádí pořadí států podle pronásledování křesťanů. Open Doors poukázal na vzestup nacionalismu od neúspěšného převratu v roce 2016.

„Prezident Erdogan využil situaci k rozšíření své moci a postavení a začal transformovat Turecko ze sekulárního státu na muslimský stát, který ponechává malý prostor pro menšiny,“ tvrdí křesťanská organizace.

Zahraniční křesťané v posledních letech čelili uvěznění nebo vyhoštění ze země. Známý je hlavně případ amerického misionáře Andrewa Brunsona, který vedl sbor v Izmiru po dobu 20 let, než byl uvězněn a obviněn ze špionáže. Minulý rok byl propuštěn poté, co USA na Turecko uložily hospodářské sankce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 18. srpna 2019  Foto: Pixabay – turecký prezident Erdogan

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Takže Turecko se má transformovat ze sekulárního státu na muslimský stát, který ponechává malý prostor pro menšiny?
    Otázkou je, zda se potom postavení křesťanské menšiny v muslimském světě nebude podobat postavení židovské menšiny v křesťanské středověké Evropě. Které nebylo nijak záviděníhodné.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář