Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. – 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.

„V létě 2013 jsem se v prostorách Nového Adalbertina sešel s pár dávnými přáteli, s nimiž jsem naladěn na stejnou vlnu. Není proto divu, že se náš rozhovor stočil na oblíbené téma – evangelizace, hledání způsobu, jak oslovit „mimokostelní lidi“, jak přirozeně a nevtíravě pozvat kohokoliv, kdo bude mít zájem, do křesťanského prostředí, nabídnout něco, co zaujme, odbourá předsudky a poskytne impuls k zamyšlení. Slovo dalo slovo a již při prvním setkání, které nebylo zdaleka poslední, jsme vytvořili základní kostru projektu, který později dostal název TOK, tedy Týden otevřených kostelů. Noc kostelů, jinak geniální akce, nám byla časově i prostorově trochu těsná. Proto jsme nabídku programů rozšířili na celý týden. Rozběhli jsme se do více kostelů v rámci ekumeny, pozvali jsme hradecké farnosti a sbory,“ řekl o akci P. Jan Linhart, zakladatel Týdne otevřených kostelů.

Podle něho se malý pramínek za pár let proměnil v docela velkou akci, která si našla své nadšené organizátory, příznivce a účastníky. „Má svůj vlastní příběh, jehož vyústění zná jen Bůh. A co je důležité, není závislá na nějakém konkrétním člověku, ale vyvíjí se i tím, že organizátoři přicházejí i odcházejí, ovšem akce zůstává. Moc bych přál organizátorům, kteří jdou do toho celým srdcem, ať jim vydrží nadšení a elán, a hlavně Boží požehnání a ochranu a všem účastníkům přeji otevřenou mysl i srdce, aby Bůh mohl každému nabídnout novou sílu i směr v hledání toho, který je Pravda a Dobro“, dodal P. Linhart. 

Ekumenický rozměr je naplněn spoluprací se dvěma dalšími evangelikálními církvemi. V průběhu celého týdne probíhá interaktivní program pro školy v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Cílem je přiblížit dětem srozumitelnou a zajímavou cestou účel kostela. Průvodce je zavede do míst, kam se běžně nedostanou a vysvětlí, proč jsou kostely v dnešní době důležité.

Letošní, již 7. ročník, nese tematický název Odvaha. Kromě jiného se mohou účastníci těšit na tradiční úterní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde vystoupí Hana Medková-soprán, Karel Houdek – trubka, Václav Uhlíř – varhany nebo na Svatodušní koncert „Exulta Filia“ v kostele sv. Antonína na Novém Hradci. Ve Sboru kněze Ambrože Hradec Králové, Církev Československá husitská, zazní svědectví duchovních Aleše Tomana a Davida Smetany o službě v nemocnici v době pandemie. Pozvání přijali i kapely YES, GOJI a PROSTOJ.

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. – 30.5.

Autor: cirkev.cz Datum: 16. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Hradec Králové

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář