U Nesvačilky díky darům budují kapli ze dřeva a kamene

Nesvačilka (Brněnsko) – Už před sto lety věřící v Nesvačilce na Brněnsku toužili po nové kapli, nyní se jejich sen mění ve skutečnost. Řemeslníci postupně budují kapli na půdorysu rotundy, obklopenou budoucím parkem. „Je to návrat ke starým řemeslům, ke kameni, ke dřevu, k tesařině,“ uvedl moutnický farář a duchovní správce Nesvačilky René Strouhal.

Stavební práce začaly v roce 2014, peníze průběžně poskytovali místní věřící i dárci odjinud. Už v roce 2017 odborná porota ocenila budoucí kapli jako Dřevostavbu roku. Autorem projektu je architekt Jan Říčný.

Další nezbytné peníze na dokončení stavby nyní farnost vybírá prostřednictvím serveru komunitního financování HitHit. Prvních 100.000 korun znamená možnost dokončit dřevěné opláštění celé kaple, dalších 100.000 pomůže k pořízení věže se zvonem.

Při dosažení hranice 300.000 korun by mohla začít také práce na podlaze v interiéru. Jakákoliv vyšší suma poslouží ještě na nákup lavic či výrobu varhan, mobiliáře a výzdoby. K dnešku, 20 dní před koncem sbírky, je na kontě asi čtvrt milionu korun.

Strouhal věří, že kaple s meditativním relaxačním parkem se stane jedním z duchovních center kraje jihovýchodně od Brna. Podobné místo prý v okolí chybí.

Už v roce 1920 založili lidé v Nesvačilce spolek a začali šetřit na kapli prostřednictvím vkladní knížky. Nadcházející dekády ale jejich plánu nepřály. Přišla ekonomická krize, pak druhá světová válka, komunistický puč a jako poslední rána měnová reforma. Nyní však už do naplnění staré vize zbývají poslední kroky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář