U Zdi nářků se střetli ultraortodoxní židé s feministkami

Jeruzalém – Při ranních modlitbách u Zdi nářků v Jeruzalémě, která je nejposvátnějším místem pro modlení židů, panoval dnes chaos a několik lidí utrpělo lehká zranění. Stovky ultraortodoxních židů se totiž snažily zabránit ženám z feministické židovské organizace Ženy zdi, aby se pomodlily způsobem, jaký ortodoxní judaismus povoluje na tomto místě jen mužům, informovala místní média.

Několik stovek žen si chtělo dnes u Zdi nářků připomenout 30. výročí založení hnutí, které si říká Ženy zdi a které bojuje za rovnoprávnost židovských žen při modlitbách u Zdi nářků. Už časně ráno se tam ale shromáždilo několik tisíc ultraortodoxních studentek, které do Jeruzaléma podle deníku The Jerusalem Post svezly autobusy z různých částí země a které zcela zaplnily část určenou pro modlitby žen.

Na prostranství u Zdi nářků posléze vypukl chaos a potyčky. Mužští ultraortodoxní vyznavači judaismu se postrkovali a slovně napadali neortodoxní židy, zatímco členky hnutí Ženy zdi byly podle deníku Haarac napadány dívkami ze seminářů.

Členky hnutí Ženy zdi, k nimž se dnes u příležitosti výročí založení jejich organizace připojily i ženy z USA, své modlitby, i se svitky tóry a modlitebními šály, dokončily ve vedlejší zóně určené pro společné modlitby mužů a žen.

Feministické hnutí židovských žen dnes přišli ke Zdi nářků podpořit i veteráni šestidenní války z roku 1967. I oni byli podle deníku Haarec napadeni mladými ultrortodoxními židy, kteří na ně pokřikovali „hnusní levičáci“.

„Ženy byly násilně napadány, v Mezinárodní den žen, a to jen proto, že se chtěly modlit podle své víry. Lídři ultraortodoxní komunity po léta štvou proti ženám a proti reformním židovským hnutím a vláda mlčí,“ komentovala dnešní události Tamar Zandbergová, šéfka opoziční strany Merec. Vyzvala zároveň vládu, aby schválila zmrazený plán na zřízení nové a větší zóny pro společné modlitby mužů a žen u Zdi nářků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář