Brnem včera prošel pochod na podporu sedmdesáti čínských křesťanů, kteří přišli do Česka kvůli pronásledování ze strany komunistického režimu. Pochod vyrazil symbolicky od památníku obětem komunismu a pokračoval přes Náměstí Svobody až před budovu magistrátu.
V průběhu let 2015 a 16 postupně přiletělo do České republiky 92 lidí z Číny, kteří se obratem obrátili na úřady s prosbou o ochranu z důvodu perzekuce a zažádali o azyl. 14 z nich ale kvůli zdlouhavému posuzování své žádosti stáhli a z republiky odcestovalo. 78 zůstalo a čeká na verdikt už více, než dva roky. Mnozí po půlročním pobytu (po uplynutí zákonné lhůty) shánějí práci, aby nebyli společnosti na obtíž. Paradoxně tato skutečnost je vyhodnocena jako přitěžující okolnost. Podle úřadů, by se mohlo jednat o ekonomické migranty.
Letos byl udělen azyl pouze osmi z nich, zbylých 70 dostává zamítavá zamítavé odpovědi. Jejich poslední nadějí na zvrácení verdiktu je podání žaloby na soud. „Do ČR přijeli lidé v nouzi. A my se k nim svým způsobem obracíme zády“, říká organizátor pochodu na podporu čínských křesťanů Vojtěch Vymazal, který vývoj události podle svých slov sleduje od počátku. „Jedna paní, která přijížděla, mladá paní z Číny, jako důvod výběru Česka uvedla, že u nás pravda vítězí. Je to napsáno na standardě. A věřila, že tady by to mohlo vyjít. Tak bych nerad zklamal“, dodává Vymazal k motivaci uspořádat tuto akci.
Na podporu pronásledovaných křesťanů sepsal také otevřený dopis, adresovaný hejtmanovi Jihomoravského kraje Bohumilu Šimkovi a primátorovi Petru Vokřálovi. Ten má ukázat úřady opomíjený lidství žadatelů o azyl. „Nerozporujeme rozhodnutí těchto úřadů, které rozhodovali o azylu, ale chceme poukázat na lidskou stránku věci. S odkazem na lidi, kteří se s těmito azylanty setkávají a vydávají svědectví, že jsou to velmi slušní lidé. Poctiví, pracovití, vděční za přijetí tady v ČR. A že se snaží integrovat, jak nejlíp to jde“, dodává Vojtěch Vymazal.
Reklama
K památníku obětem komunismu, kde pochod začal, dorazily zhruba dvě stovky účastníků. „Myslíme si, že kdyby se ti, křesťané měli vrátit do své vlasti, taky, že by to pro ně bylo velice nepříjemný. Víme, jak to chodilo u nás, když někdo odešel z republiky do zahraničí, tak okamžitě přišel o veškerý majetek, o všechno. A vždycky byla postižena i jeho rodina, i ta širší. Takže si myslím, že je to potřeba podpořit“, říká o důvodu účasti muž ve středních letech. Další, o něco mladší pak, tvrdí „Není mi úplně jedno, jaký bude jejich další osud. A přijde mi, že kdybych já byl v takové situaci, tak bych taky chtěl, aby to lidem nebylo jedno.“ Mladá žena vedle pak připomíná důležitost diskuse o těchto tématech: „Já si myslím, něco velmi podobného. A myslím si, že je to důležité téma, o kterém by se mělo vědět, Tak proto jsem taky přišla“.
Pochod přišel osobně podpořit i senátor Zdeněk Papoušek, kterého jsme se zeptali, zda podobné akce skutečně mohou zvrátit rozhodnutí úřadů a soudů. „Ale samozřejmě, každý názor, každý projevený postoj se v životě neztratí. A myslím si, že ať už v tuto chvíli, nebo v nějakém následujícím období, a nebo za několik let, nebo za několik desítek let, tak se to neztratí“, tvrdí Papoušek přidává poukaz na politická jednání upřednostňující obchod před lidskými právy: „To si všimněme, že ať tam (do Číny) přijede představitel, v podstatě jakékoliv země ve světě , tak o porušování lidských práv a svobod se vůbec nemluví. A vůbec není to na programu dne, protože tam jde o zájmy ekonomické, o zájmy obchodní. Ale myslím si, že už ta samotná skutečnost, že byl poskytnut azyl osmi čínským křesťanům, tak je to praktickým důkazem toho, že v Číně jsou křesťané pronásledováni.“
Zdroj a foto: Radio Proglas