Ukrajinci v plném kostele v Brně představili své vánoční tradice

Brno – Atmosféru staroukrajinských Vánoc dnes okusili návštěvníci kostela svatého Josefa v centru Brna. Zhlédli část vertepu, tedy tradičního divadelního představení, vyslechli koledy a ščedrivky, poznali symboly svátků na Ukrajině, například barevnou kolednickou hvězdu s rolničkami nebo diduch, tedy vánoční dekoraci z obilí. Kostel, který využívá řeckokatolická církev, byl plný lidí, Čechů i Ukrajinců.

Organizátorky z Ukrajinské iniciativy jižní Moravy hned na začátku připomněly, že Vánoce se letos poprvé na Ukrajině slaví ve stejném termínu jako v zemích střední a západní Evropy, tedy podle gregoriánského kalendáře. Dosud se slavily v lednu, stejně jako v pravoslavném Rusku.

SOUVISEJÍCÍUkrajinské úřady zařadily moskevského patriarchu Kirilla mezi hledané osoby

Termín se sice mění, ale tradice zůstávají. Podobně jako v Česku k nim patří vánoční stromeček, který nechyběl ani ve slavnostně nasvíceném kostele. Sváteční stůl se prostírá na seně, mělo by na něm být 12 postních jídel. Tím hlavním je kuťa, pokrm z pšenice, máku, medu, oříšků a dalších surovin. Stejně jako dekorační diduch je symbolem hojnosti a dostatku, zaznělo v kostele.

Ukrajinští divadelníci z Vídně předvedli část vertepu, tradičního představení o narození Krista. Existuje mnoho různých variant. V Brně padla volba na první dějství Galaganského vertepu z roku 1770, ve kterém vystupují například Herodes, Anděl nebo Smrt. „Povstaňte ze snu a dobro čiňte, narození Krista všude zvěstujte,“ zaznělo na konci prvního dějství.

Ukrajinskou tradiční hudbu přiblížil například hráč na banduru Bohdan Šutka. Bandura je lidový nástroj, který vzdáleně připomíná kytaru, loutnu či balalajku. Největší potlesk sklidil na závěr brněnský soubor Kupava s koledami a ščedrivkami, tedy svátečními písněmi z různých regionů Ukrajiny.

Program Staroukrajinské vánoce měl představit tamní zvyky Čechům a oživit vzpomínky Ukrajinců, kteří po loňském vpádu ruských vojsk museli opustit vlast, případně dlouhodobě žijí za hranicemi. Do kostela si našli cestu zástupci obou skupin. Ukrajinská konzulka v Brně Anna Prošková všem popřála prožití svátků v lásce, štěstí, zdraví a klidu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Jozefa

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář