Ukrajinský parlament si poprvé připomíná oběti holocaustu

Kyjev – Ukrajinský parlament (Verchovna řada) v Kyjevě zorganizoval ve čtvrtek památný obřad před Mezinárodním dnem památky holocaustu, který se slaví 27. ledna.

Portál uzzno.sk informuje, že před 75. lety osvobodily jednotky Rudé armády koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim v okupovaném Polsku. Proto byl 27. leden určen OSN v roce 2005 za památný den holocaustu.

„Holocaust byl katastrofou nejen pro židovský národ, ale pro celý svět, Ukrajince nevyjímaje“, uvedl ve svém projevu zákonodárce Daniel Gatmanzov. Poslanci zapálili svíčky a minutou ticha uctili oběti genocidy.

Mezi poslance zavítal i izraelský velvyslanec na Ukrajině Joel Lion, který v posledních letech na oficiálních místech protestoval proti oslavování nacistických přisluhovačů na Ukrajině.

  1. výročí osvobození Osvětimi se bude připomínat i na mezinárodní konferenci, která se uskuteční příští týden v Jeruzalémě. Organizuje ji izraelská vláda spolu s Nadací světového fóra holokaustu a Evropským židovským kongresem. Další ceremoniál se uskuteční 27. ledna v polském Osvětimi.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 25, ledna 2020  Foto: Wikipedie – Auschwitz

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář