Ukrajinští křesťané slavili vítězství v hudební soutěži Eurovize 

Ukrajinští evangelikálové minulý týden jásali spolu se svými krajany a zbytkem Evropy, když Ukrajina potřetí získala vítězství v soutěži Eurovize. V sobotu si kapela Kalush Orchestra odnesla nejvyšší ocenění za píseň Stefania.

„Toto vítězství v nás vyvolává pocit podpory a dává nám určitou hrdost na to, že jsme Ukrajinci s vlastní historií a místní estetikou,“ řekl Christianity Today Denys Konďuk, který vede katedru misiologie na Ukrajinském evangelikálním teologickém semináři (UETS) v Kyjevě a který píše filmové recenze v ruštině a ukrajinštině.

„Upevnění naší kulturní identity v době války je vítězstvím a je to prohlášení, že Ukrajina není Rusko a má vlastní tradici i současné formy umění,“ dodal.

Ačkoli píseň vznikla ještě před válkou, mnozí Ukrajinci si její slova, napsané na počest matky jednoho z členů kapely, vykládají jako odkaz na svou vlast.

„Slouží jako připomínka časů míru a připomíná nejen příběh jedné rodiny, ale také historii samotného národa,“ uvedl pro CT Konďuk.

„Eurovizi vnímám jako příležitost k diskusi o tom, proč jsou určité kapely populární a jaké otázky o naší společnosti si můžeme klást nebo na ně dostat odpověď, pokud objevíme existenciální potřebu, kterou lidé těmito písněmi naplňují,“ uzavřel ukrajinský evangelikál pro Christianity Today. 

Skladba Stefania navazuje na tradici ukrajinské písně 1944 od Jamaly, která zvítězila v roce 2016. Tato skladba vyprávěla o emocionálním traumatu, který způsobila Stalinova násilná deportace Tatarů z jejich vlasti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. května 2022 Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář