Ukrajinští policisté prohledávali budovy církve loajální k Moskvě

Kyjev – Ukrajinští policisté a agenti tajné služby SBU v pondělí prohledávali v Kyjevě, Žytomyru i na dalších místech budovy, patřící třem biskupským úřadům pravoslavné církve, hlásící se k moskevskému patriarchátu. Oznámila to ukrajinská média.

Policejní mluvčí Alla Vaščenková podle listu Ukrajinska pravda uvedla, že domovní prohlídky v osmi místech se uskutečnily v rámci vyšetřování vedeného podle paragrafu o porušení rovnoprávnosti občanů kvůli náboženskému vyznání a kvůli vyvolávání záště mezi věřícími různých náboženství.

Agenti SBU minulý pátek se stejným odůvodněním prohledali rezidenci významného církevního činitele loajálního vůči Moskvě, představeného klašterního komplexu Kyjevskopečerská lávra, metropolity Pavla Lebedě.

Nynější prohlídky se odehrávají na pozadí prudkého zhoršení vztahů s Ruskem kvůli incidentu v Kerčském průlivu, kde Rusové ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva. Ukrajinský prezident Petro Porošenko pak varoval před hrozbou „skutečné války“ s Ruskem a vyhlásil válečný stav v deseti oblastech země.

Současně ukrajinské vedení usiluje o vytvoření nezávislé ukrajinské církve a obviňuje preláty loajální vůči Moskvě, že slouží ruské agresi.

V říjnu konstantinopolský patriarchát zrušil třísetletou podřízenost ukrajinských prelátů vůči moskevskému patriarchátu, což ruskou církev vedlo k přerušení styků s konstantinopolským patriarchátem. Nicméně pravoslavná církev moskevského patriarchátu nadále na Ukrajině disponuje největším počtem kostelů, jichž je více než 12.000.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Unian.org

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář