Umělá inteligence je okouzlujícím i hrozivým nástrojem, řekl papež

Borgo Egnazia – Umělá inteligence je okouzlujícím i hrozivým nástrojem. Dnes to na zasedání summitu zemí skupiny G7 řekl papež František. Zdůraznil, že umělá inteligence může mít pro lidstvo velký přínos. Hrozí však, že přispěje k růstu nerovností mezi zeměmi i uvnitř společností. Vyzval také k zákazu smrtících zbraní, které by mohly používat AI, tedy takzvaných autonomních smrtících zbraní. Země ze skupiny G7 chtějí více spolupracovat při tvorbě regulačních rámců umělé inteligence.

„Umělá inteligence je okouzlujícím i hrozivým nástrojem,“ uvedl papež. Podle něj umělá inteligence přináší „kognitivně-průmyslovou revoluci“. Ta může mít podle něj řadu příznivých dopadů, zmínil například možnost přenést namáhavé práce na stroje. Umělá technologie by však také mohla přispět k růstu nerovností mezi ekonomikami, zeměmi a společenskými vrstvami, varoval papež.

SOUVISEJÍCÍPapež podle tisku za zavřenými dveřmi zopakoval hanlivé označení pro homosexuály

Jednu pasáž svého proslovu papež věnoval využití umělé inteligence ve vojenství. Podle něj je nutné zakázat autonomní smrtící zbraně. „Žádný stroj by neměl rozhodnout, zda vzít život lidské bytosti,“ uvedl papež.

Ohledně umělé inteligence lídři zemí ze skupiny G7 v dnešním prohlášení tvrdí, že podporují „inkluzivní digitální transformaci zaměřenou na člověka“. V této oblasti chtějí více spolupracovat, například v oblasti regulací. Nové technologie zřejmě budou mít velký dopad na ekonomiku a zaměstnanost. Z toho důvody ministerstva práce států skupiny G7 dostala za úkol vytvořit akční plány. „Budeme se snažit, aby AI umožnila růst produktivity, kvalitních pracovních míst, slušné práce,“ stojí v prohlášení, podle kterého skupina G7 chce, aby z nových technologií měly prospěch i chudší země.

Používání umělé inteligence by mělo podle papeže vždy podléhat etice. Hlava katolické církve zdůraznila, že AI je hlavně nástrojem. Její přínos se bude odvíjet především od jejího použití. Je však potřeba zajistit, aby tato technologie sloužila lidstvu, uvedl František. „Rozhodnutí musí zůstat vždy na lidských bytostech,“ uvedl papež s tím, že někdy taková rozhodnutí mohu být i dramatická. „Je úkolem politiky, aby nastavila podmínky pro dobré využití (umělé technologie),“ uvedl papež.

Papež zahájil svůj projev kolem 15:00 SELČ. V sále ho poslouchali lídři zemí skupiny G7 i další pozvaní státníci, například indický premiér Naréndra Módí, jordánský král Abdalláh II., turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a další.

Papež na zasedání zemí G7 přicestoval dnes dopoledne. Je to poprvé, co se hlava katolické církve účastní summitu G7. Na programu má i řadu bilaterálních setkání. Již se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který s papežem mluvil o válce i ukrajinském mírovém plánu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor_ ČTK Datum: 14. června 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář