UNESCO zrekonstruuje dva kostely a mešitu v Mosulu

Po osvobození Mosulu od islámských extremistů pracuje UNESCO na obnově zničeného města. Díky spolupráci místních orgánů a mezinárodní pomoci dochází k postupné obnově kulturních a církevních památek. Po téměř čtyřech letech přípravných prací má v březnu začít rekonstrukce dvou kostelů a mešity.

Mosul byl odedávna proslulý svým bohatstvím a rozmanitostí. Je známý díky staletému setkávání kultur a náboženství. Obsazení města takzvaným Islámským státem v letech 2014 až 2017 přineslo nesmírné ztráty. Více než 80 procent starého města bylo zničeno, včetně mnoha církevních budov. Rok po osvobození města zahájila generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová iniciativu, jejímž cílem je obnovit krásu a oživit ducha Mosulu. Na rekonstrukci se podílejí mezinárodní subjekty, které ve spolupráci s místními úřady usilují o navrácení zaniklé nádhery tohoto města.

SOUVISEJÍCÍZačíná renovace dominikánského kostela v Mosulu

Prvním partnerem, který se k tomuto úsilí připojil, jsou Spojené arabské emiráty. Poskytnou finanční prostředky na rekonstrukci kostela Panny Marie, který spravují dominikáni, syrsko-katolického chrámu Al-Tahera a mešity Al-Nouri. Rovněž Evropská unie se podílí na obnově více než 120 historických domů.

Kromě rekonstrukce zničených budov je cílem zapojit do procesu obnovy také obyvatele města. „Mám velkou radost, že se do obnovy svého města zapojilo mnoho mladých lidí,“ řekl Ernesto Ottone Ramírez, náměstek generálního ředitele UNESCO pro kulturu, který nedávno navštívil staré město Mosul. Jak uvedl, práce na kostelech a mešitě by mohly začít již v březnu.

Přípravná fáze byla zahájena na podzim 2018. Místa musela být nejprve odminována a poté se přikročilo k vyhledávání cenných prvků ve spolupráci s odborníky a studenty archeologie. Kromě obnovy architektury zahrnuje projekt UNECSO také řadu vzdělávacích a školících aktivit.

Při přípravě na rekonstrukci mešity Al-Nouri došlo k významnému objevu čtyř místností datovaných do 12. až počátku 13. století. Původně sloužily patrně k očistě, jak to naznačuje série vodních nádrží a kanálků při stěnách. Dataci umožnily nalezené mince z epochy Atabegů (1127-1233). Nález, který zahrnuje také řadu artefaktů z různých dob, je pro obyvatelé Mosulu znamením naděje. “Ukazuje dlouhou historii země a otevírá nové možnosti poznání a objevů jejího bohatého dědictví”- dodává Ramírez.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 11. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – kostel v Mosulu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář