Unikátní Churchillovy obrazy s náboženskou tématikou míří do dražby

Londýn – Vzácné obrazy bývalého britského premiéra Winstona Churchilla uvede 1. března do dražby aukční síň Christie’s. Jedná se o malby londýnské katedrály sv. Pavla a mešity Koutoubia v marockém Marrákeši.

Odhaduje se, že cena obrazu Věže mešity Koutoubia vynese kolem 1,5 až 2,5 milionu liber. Chrám sv. Pavla by se mohl prodat za cenu někde mezi 200 000 a 300 000 liber.

Foto: Aukční síň Christie’s – Věža mešity Koutoubia

Malba mešity je podle Religion News Service známější ze dvou nabízených obrazů s náboženskou tematikou a měla už několik majitelů. Obraz, který v současné době vlastní herečka Angelina Jolie, měl původně sloužit jako Churchillův dar pro prezidenta Franklina Roosevelta poté, co oba politici navštívili Maroko během druhé světové války za účelem relaxace.  Je to Churchillův jediný obraz namalovaný během druhé světové války.

Malba zachycuje Marrákeš a mnoho jeho islámských památek při západu slunce. V pozadí je zachyceno také zasněžené pohoří Atlas. Koutoubia je největší mešitou v Marrákeši a vznik původní stavby, která prošla několika změnami, se datuje do roku 1147.

Historici často citovali Churchillovy převážně negativní názory na islám, ale v posledním desetiletí někteří tvrdí, že jeho komentáře byly poněkud jemnější.

 

Warren Dockter ve své knize z roku 2015 s názvem „Churchill a islámský svět“ citoval dopis z roku 1907, v němž ho člen rodiny varoval, aby nekonvertoval na islám, přičemž zjevně reagoval na jeho zájem o muslimský svět. V roce 1940, v době vrcholící války, britský premiér vyčlenil finanční prostředky pro londýnskou centrální mešitu s cílem apelovat na muslimy v britském impériu.

Obraz katedrály sv. Pavla z roku 1927 byl namalován během Churchillovy návštěvy krále Jiřího a královny Marie na jejich panství ve skotském Balmoralu. Král později nařídil, aby byl obraz prodán v charitativní aukci a od té doby patřil rodině kupujícího. Churchill během války nařídil, aby byla katedrála sv. Pavla chráněna „bez ohledu na cenu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – Winston Churchill

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář