Určitá část společnosti chce svůj hlas povýšit nad jiný, tvrdí Dominik Duka

Praha – Kardinál Duka kritizoval komunistické poslance, kteří jsou „tichým společníkem“ vlády a viní je ze schválení zákona o zdanění restitučních náhrad církvím a náboženským společnostem a označil je za „hlavní motor“ ve sporu, který bude projednávat Ústavní soud. Řekl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Postoj Miloše Zemana zákon podepsat nevnímá kardinál negativně, protože i kdyby jej vetoval, tak by se „nic nevyřešilo.“ Duka v souvislosti s odlukou církve od státu a restitucím poukázal na dlouhý a složitý proces, který je spojen s hledáním kompromisního řešení pro všechny strany.

K politickému a ekonomickému zápasu mezi příklonem k Rusku či Číně na straně jedné a Západem na straně druhé, Dominik Duka pro Aktuálně řekl:. „Naše volba šla na Západ. Jenže pak se stane, že při odhalení sochy Karla Marxe v Německu hovoří předseda Evropské lidové strany a hodnotí kladně přínos Marxe k vývoji společnosti; to je pro mne šokující.“

K dotazu na úpadek a dekadenci, na kterou se snaží v informační válce Rusko poukázat v případě západní kultury, kardinál poznamenal, že vnímá kriticky určitou část společnosti, která se „ve jménu liberální demokracie“ snaží svůj názor povýšit nad jiný a vyzval k návratu „ke zdravému rozumu.“

Oficiální napomenutí, které kardinál zaslal Halíkovi, se podle Duky dostalo na veřejnost díky profesorovi. Ten obsah dokumentu totiž poskytl médiím a Duka byl jen nucen reagovat a zastat se profesora Piťhy.

„Urážky, které zazněly proti profesoru Piťhovi, jsem nemohl přejít, musel jsem zasáhnout. Dopis, který dostal profesor Halík, nebyl dopisem emotivním, ale byl dopisem, který ho vyzýval k určitému postoji, ale také k určitému smíru,“ uvedl v rozhovoru kardinál Dominik Duka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Dominik Duka

Tags:

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář