ÚS za týden oznámí, jak rozhodl o stížnosti Duky a Němce v „divadelní kauze“

Brno – Ústavní soud (ÚS) za týden oznámí, jak rozhodl o stížnosti kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce, kteří se domáhali omluvy od brněnských divadel. Zásah do svých osobnostních práv spatřovali v uvedení dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Soud se stížností zabýval déle než rok. Na úterý 11. října svolal veřejné vyhlášení nálezu, zjistila ČTK z programu jednání.

Nález soudce zpravodaje Ludvíka Davida by se měl týkat kolize dvou hodnot – svobody projevu a náboženského cítění. Soud může stížnost zamítnout, a udělat tak za celou kauzou tečku. Má však také pravomoc vrátit spor na začátek.

SOUVISEJÍCÍ Cisterciácké opatství Osek neuspělo ve sporu s Uměleckoprůmyslovým museem

Hry režiséra Olivera Frljiče v podání zahraničních souborů provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev i západní pohled na muslimský svět. Podle pravomocného rozsudku, potvrzeného i Nejvyšším soudem (NS), však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Žaloba se konkrétně týkala her Prokletí a Naše násilí a vaše násilí uvedených v Brně v květnu 2018. První z nich tematizuje zneužívání dětí kněžími a zahrnuje například náznak orálního sexu na soše papeže Jana Pavla II. Druhá hra kriticky hodnotí vztah západní společnosti k muslimskému světu a obsahuje například scénu, kdy herec sestoupí z kříže a předstírá znásilnění muslimské ženy.

Před uvedením hry Naše násilí a vaše násilí se u divadla shromáždily stovky protestujících. Asi 20 lidí pak představení přerušilo vstupem na jeviště, odešli až po intervenci policie. Divadelníci hru dohráli za podpory diváků, kteří v hledišti zbyli.

Žalobu na Národní divadlo Brno, které festival pořádalo, a Centrum experimentálního divadla, na jehož scéně se představení hrála, nejprve zamítl Městský soud v Brně, Duka s Němcem neuspěli ani s odvoláním ke Krajskému soudu v Brně. Oba soudy zdůrazňovaly svobodu slova a uměleckého projevu, stejně jako to, že obě představení nastolovala důležitá témata.

Pokud chtěl kardinál vyjádřit rozhořčení nad obsahem her, mohl podle NS aktivně vystupovat na veřejnosti a využít autoritu svého úřadu. NS také poukázal na to, že Duka ani Němec představení neviděli a kritizovali jen některé medializované scény.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – Dominik Duka

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář