USA již nebudou považovat židovské osady na okupovaných územích za nelegální

Washington – Ministr zahraničních věcí Mike Pompeo oznámil, že USA již nepovažují židovské budovy vystavěné na Západním břehu Jordánu za nelegální. Trumpova administrativa změnila svůj pohled a v pondělí informovala, že se nejedná o porušování mezinárodního práva.

Český rozhlas k této problematice dodává, že Izrael okupuje toto území od války v roce 1967. Rozhodnutí americké vlády přivítal jak premiér Benjamín Netanjahu tak ministr zahraničních věcí Jisrael Kac.

„Založení izraelských civilních osad není samo o sobě porušením mezinárodního práva,“ citoval Reuters Pompeova slova. Toto stanovisko je možno de facto vnímat jako podporu k budování dalších izraelských osad na tomto území.

Trump: Žádný jiný prezident USA neudělal tolik pro Izrael jako já

Žádný jiný prezident Spojených států toho podle Donalda Trumpa neudělal pro Izrael tolik jako on. Šéf Bílého domu to řekl v srpnu v reakci na dotaz, který se týkal jeho dřívějšího výroku o amerických židech. Ti z nich, kteří hlasují pro Demokratickou stranu, ukazují podle Trumpa „buď totální nedostatek znalostí, nebo velkou neloajalitu“. Řada lidí tento prezidentův výrok označila za antisemitský, informovala dnes agentura AFP.

„Jsem zodpovědný za mnoho skvělých věcí pro Izrael,“ řekl americký prezident a zmínil například přesunutí amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, uznání svrchovanosti Izraele nad územím Golanských výšin či svůj tvrdý postoj k Íránu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 23. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – Mike Pompeo

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář