USA opustily Radu OSN pro lidská práva, důvodem je její zaujatost vůči Izraeli

WASHINGTON – Nikki Haleyová, vyslankyně USA při OSN a státní sekretář Mike Pompeo úterý 19. června večer společně oznámili, že Spojené státy opouštějí Radu OSNpro lidská práva, a to pro její zaujatost vůči Izraeli. „Rada pro lidská práva při OSN je už příliš dlouho ochránkyní těch, kdo lidská práva porušují, a škarpou politické zaujatosti,“ prohlásila Nikki Haley v úterý večer na společné tiskové konferenci se státním sekretářem USA Mike Pompeo.

„Spojené státy oficiálně vystupují z Rady pro lidská práva. Tento krok neznamená odstoupení od závazků k ochraně lidských práv. Odcházíme právě proto, že tyto závazky nám nedovolují být nadále součástí pokrytecké a samoúčelné organizace, která se lidským právům vysmívá,“ odůvodnila bezprecedentní krok USA Haleyová.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Spojeným státům poděkoval za „odvážné rozhodnutí vůči pokrytectví a lžím takzvané Rady OSN pro lidská práva.“ Velvyslanec USA v Izraeli David Friedman na svém twitterovém profilu napsal, že „Amerika povede i nadále svět v pokroku ohledně lidských práv bez zátěže této zkorumpované organizace.“

Dvě židovské lidskoprávní organizace, Human Rights First a Institut Jacoba Blausteina pro pokrok lidských práv odeslaly Pompeovi společně dopis, v němž krok kritizují a vyslovují domněnku, že „uprázdnění křesla USA v Radě slouží jen k posílení dalších činitelů, jako jsou Rusko a Čína, jež nesdílejí americké hodnoty a přesvědčení o prvořadé důležitosti univerzálních lidských práv.“

Úterkem 19. června 2018 možná skončila doba, kdy se lidskoprávní agenda alespoň oficiálně domlouvala na společné globální bázi. Pokud se tato trhlina v dohledné době nescelí, je možné (ačkoli ne nutné), že vznikne několik různých koncepcí lidských práv a interpretací Listiny základních lidských práv a svobod.

Když byla Rada OSN pro lidská práva roku 2006 založena jako nástupkyně Komise pro lidská práva, americká administrativa George W. Bushe se k ní odmítla připojit. Tehdejší generální tajemník OSN Kofi Annan, tehdy změnu prosazoval s tím, že stejné obavy jako USA měl už ohledně komise. Velmi záhy však i rada zaujala stejný vzorec nepřiměřeného kritického důrazu na Izrael a to i ze strany hlavních světových porušovatelů lidských práv.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: Flickr.com, Velvyslankyně USA do OSN Nikki Haleyová.

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář