Ústavní soud odmítl stížnost německého řádu ve sporu o historický majetek

Brno – Německý řád neuspěl s ústavní stížností ve sporu o svůj někdejší majetek, který momentálně drží státní podniky Horské Lázně Karlova Studánka a Lesy České republiky. Na odmítnutí stížnosti upozornil dnes web iRozhlas.cz. Stejným způsobem soud v minulosti rozhodl o sérii dalších stížností řádu, jež se týkaly jiných skupin parcel a objektů na severní Moravě.

Zatím poslední odmítnutá stížnost, dohledatelná v systému Nalus, se vztahovala k pozemkům v katastrálních územích Karlova Studánka, Suchá Rudná, Železná pod Pradědem, Ludvíkov pod Pradědem a Malá Morávka. Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, což je oficiální název řádu německých rytířů, se neúspěšně domáhala vydání v církevních restitucích.

SOUVISEJÍCÍCisterciákům z Vyššího Brodu náleží pozemky dle církevních restitucí, rozhodl ÚS

Ústavní soudci v usnesení z loňského listopadu připomněli, že němečtí rytíři o svůj majetek v českých zemích přišli už před rokem 1948, tedy mimo takzvané rozhodné období, na které dopadá zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

„Právní předchůdkyni stěžovatelky byl sporný majetek odňat (konfiskací) v době nacistické okupace, po válce se panství nad ním ujal československý stát, přičemž k obnovení vlastnického práva právní předchůdkyně už nikdy nedošlo,“ stojí v usnesení.

Německý řád plánuje bojovat o majetek dále u evropských soudů. „Zatím rozhodnutí bylo takové, že pokud vyčerpáme možnosti české justice, tak se ještě obrátíme na mezinárodní soud ve Štrasburku. Budeme čekat, jak on se k tomu postaví,“ uvedl podle iRozhlas.cz velmistr pro restituce Metoděj Radomír Hofman. Státní lázeňský podnik naopak nyní podle ředitele Jana Poštulky plánuje investice do majetku, nad kterým dosud visely otazníky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Ústavní soud v Brně

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář