Usvědčená teroristka a únoskyně Khaledová promluvila na půdě europarlamentu o právech žen

 

BRUSEL – Únoskyně letadel Leila Khaledová promluvila v úterý 26. září na půdě Evropského parlamentu o právech žen. Do Bruselu ji jako hlavního řečníka konference „Role žen v palestinském lidovém povstání“ pozvali europoslanci reprezentující španělskou krajně levicovou stranu Izquierda Unida.

Khaledová, která v současnosti veřejně obhajuje násilí proti Izraelcům, byla zatčena roku 1970 izraelskými bezpečnostními pracovníky na palubě letadla společnosti El Al, které mířilo z Amsterdamu do New Yorku, ale přistálo v Londýně. Měla u sebe dva granáty a spolu s partnerem, který byl při potyčce poté, co zastřelil člena posádky, sám zabit, chtěli letadlo plné Izraelců unést. Britské úřady Khaledovou tehdy měsíc po zatčení propustily výměnou za rukojmí z jiného únosu. Úspěšně unést americký letoun z Říma a přistát s ním v syrském Damašku se jí však podařilo už o rok dříve. Jediní dva Izraelci, kteří se na jeho palubě nacházeli, byli vězněni tři měsíce, než byli s Izraelem vyměněni za 71 syrských a egyptských válečných věznů.

Reklama

 

Pozvání Leily Khaledové odsoudil Transatlantický institut, což je v Bruselu sídlící organizace přidružená k Amercan Joint Distribution Committee. Ředitel institutu Daniel Schwammenthal je „hluboce znepokojen“ a vyzval předsedu Evropského parlamentu, aby plánovanému příjezdu Khaledové zabránil. „Je jen smutnou ironií, že jen pár dní po ustanovení speciální rady pro boj s terorismem Parlament obdivem zahrnul a jako bojovnici za svobodu přivítal usvědčenou teroristku,“ dodal Schwammenthal.

Anders Vistisen, místopředseda Rady Evropského parlamentu pro zahraniční záležitosti a evropský poslanec z Dánska, řekl serveru JTA, že v minulých dnech urgoval vedení Evropského parlamentu a jeho předsedu Antonia Tajaniho, aby zabránili tomu, aby byla Khaledová do Parlamentu pozvána. „Dostalo se mi odpovědi, že Parlament nebude zvát palestinské teroristy, ale ani jim nebude bránit v Parlamentu promluvit, pokud je pozvou některé strany,“ řekl Vistisen z Dánské lidové strany, která je součástí skupiny Evropských konzervativců a reformistů. „Znamená to, že palestinští teroristé mohou být zváni do Evropského parlamentu docela často,“ uzavřel Vistisen.

 

Zdroj: ztis.cz Foto: Leila Khaledová letos v květnu na knižním festivalu v Barceloně. Flickr.com 

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář