Útočníci v Nigérii zranili pastora a unesli 25 věřících

V neděli 15. ledna zaútočili teroristé na shromáždění v severozápadní Nigérii, postřelili a zranili pastora a unesli 25 věřících.

Útočníci vtrhli na ranní bohoslužbu církve Nový život pro všechny ve vesnici Dantsauri ve státě Katsina, uvedl Gambo Isah z policejního velitelství ve státě Katsina. 

SOUVISEJÍCÍÚtočníci upálili katolického kněze z Nigérie, jeho asistent byl vážně poraněn  

„Bylo přijato tísňové volání, že teroristé vtrhli do vesnice Dantsauri,“ uvedl podle Christian Today Isah v prohlášení. „Teroristé postřelili pastora Harunu do ruky a unesli pět žen, které byly na nedělní bohoslužbě v jejich kostele.“

Zatímco Isah zmínil pět unesených žen (včetně dvou nezletilých), reverend Ishaya Jurau, sdělili médiím, že bylo uneseno 25 křesťanů. Devět z nich však uprchlo.

Místní obyvatel Francis Sardauna v textové zprávě pro Morning Star News uvedl, že útočníci přijeli na motocyklech. „Teroristé zaútočili na místní křesťanské shromáždění… postřelili pastora a unesli 25 věřících,“ uvedl Sardauna.

Podle zprávy organizace Open Doors World Watch List (WWL) pro rok 2023 vedla Nigérie v roce 2022 v počtu křesťanů zabitých pro svou víru – 5 014 osob. Vedla také v počtu unesených křesťanů (4 726).

V žebříčku zemí, sestaveném organizací Open Doors, který ukazuje, kde je nejtěžší být křesťanem, poskočila Nigérie ze sedmého místa, na němž se umístila v předcházejícím roce, na šesté, což je historicky její nejvyšší umístění.

„Bojovníci z řad Fulani, Boko Haram, Západoafrické provincie Islámského státu (ISWAP) a další provádějí útoky na křesťanské komunity, zabíjejí, mrzačí, znásilňují a unášejí kvůli výkupnému nebo sexuálnímu zotročení,“ uvádí zpráva WWL. „V letošním roce se toto násilí přeneslo i na jih země, kde žijí převážně křesťané. Nigerijská vláda i nadále popírá, že by se jednalo o náboženské pronásledování, a tak dochází k beztrestnému porušování práv křesťanů,“ uvedla ve své zprávě organizace Open Doors. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář