Útok islamistů během Vánoc si v Nigérii vyžádal nejméně 11 obětí

Abuja – Čtvrteční útok islamistů z uskupení Boko Haram na nigerijskou vesnici s převážně křesťanským obyvatelstvem si vyžádal nejméně 11 životů, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na místní zdroje. Ozbrojenci kromě toho ve vesnici zapálili několik domů, kostel a unesli duchovního.

Islamisté vtrhli do vesnice Pemi na motocyklech a v nákladních vozech, začali nahodile střílet a zapalovat budovy, popsal události místní policejní šéf. Podle něj teroristé usmrtili sedm osob, zapálili 10 domů a vyplenili sklady s potravinami, které měly být přerozděleny u příležitosti vánočních oslav. Jiný místní představitel doplnil, že dobrovolníci po útoku v okolí vesnice objevili další čtyři těla, obětí je tak zatím 11.

Ohlášený počet zemřelých se ale může ještě zvýšit vzhledem k tomu, že obyvatelé vesnice před islamisty prchali do okolní buše a někteří se ještě nevrátili, upozorňuje AFP. Podle policejního šéfa skupina islamistů kromě kostela zapálila i nemocnici, z níž předtím ukradla léky.

V mnoha oblastech Nigérie museli místní lidé kvůli špatné bezpečností situaci zformovat obranné milice, které působí po boku armády. Vesnice, kde se poslední útok stal, leží v nigerijském státě Borno, asi dvacet kilometrů od místa, kde před šesti lety uskupení Boko Haram uneslo přes 200 školáků. Útoky Boko Haram a jeho odnože Islámského státu v provincii Západní Afrika (ISWAP) si během 10 let vyžádaly 36.000 životů, vyhnaly z domovů asi dva miliony lidí a způsobily vážnou humanitární krizi.

Ve čtvrtek ozbrojenci napadli také křesťanskou komunitu v obci Garkida v sousedním státě Adamawa. Vyplenili tam sklady s potravinami a léky a zapalovali domy. Při útoku nikdo podle místních zdrojů nezemřel.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář