Útok na křesťany v Keni zanechal nejméně devět mrtvých

Nairobi – Dne 6. prosince 2019 byl zastaven autobus plný cestujících směřující z Nairobi do severovýchodní Keni. Podle informací mělo být údajně odděleno jedenáct křesťanů od svých muslimských spolucestujících a zabito za to, že nedokázali recitovat šahádu (islámské vyznání víry).

Keňský policista potvrdil incident a pro Interneational Christian Concern (ICC) řekl: „Autobus patřil společnosti Medina Bus Company, cestující byli dnes večer napadeni zločineckým gangem kolem 17:30.“

Za útokem měli být teroristé ze somálské skupiny aš-Šabáb, která často operuje i na území Keni. Devět cestujících, kteří nemohli recitovat šahádu, vyšlo z autobusu a na místě bylo zastřeleno. Dva cestující se stále pohřešují.

Jména zabitých křesťanů jsou – Athanus Kiti, Enos Odhiambo, Kelvin Mandela, Moudre Meli, Tikane Kasale, Leonard Mukanda, Francis Mbuvi, Rodgers Machuka a Anchari Okerosi. Dva pohřešovaní jsou Emmanuel Barasa a Nathan Bett.

Guvernér Mandery v komentáři k teroristickému útoku řekl: „Jsem hluboce zarmoucen, když jsem se dozvěděl o strašlivém útoku na autobus. Byl jsem informován, že podezřelí bojovníci aš-Šabáb zbaběle oddělovali obyvatele mířící do Mandery z Nairobi. Je nesmírně smutné a lidsky znepokojující, když jsme se dozvěděli, že opět oddělovali místní obyvatele od těch, o kterých věřili, že nejsou místní, než je zabili.“

Útok přichází teprve měsíc poté, co osm stavebních dělníků v Mandera uprchlo, když teroristická skupina aš-Šabáb přepadla dodávku dělníků na silnici do města Kotulo. Teroristé často cílí na autobusy, oddělí cestující podle náboženské identity a zabijí křesťany.

V roce 2018 byli podobným způsobem zabiti Fredrick Ngui Ngonde a Joshua Ooko Obila, protože odmítli recitovat islámské vyznání víry. V roce 2014 bylo zabito 28 učitelů, kteří na svátky cestovali do Nairobi. Také nuceni recitovat islámské vyznání víry.

Nathan Johnson, regionální ředitel ICC pro Afriku, řekl: „Modlíme se, aby rodiny zesnulých a pokoj přišel do oblasti, kde došlo ke zvýšenému násilí vůči křesťanům, kteří se jen snaží přežít. Doufáme, že vláda podnikne účinné kroky k zastavení nesmyslného zabíjení tolika křesťanů v Keni rukou islámských extremistů, jako je aš-Šabáb. Chválíme Boha, že je pro naše pronásledované bratry a sestry v Kristu útočištěm a oporou.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 11. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons

 

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář