Útok na synagogu v tureckém Izmiru

IZMIR – Mnoho nechybělo a synagoga Beth Israel v Izmiru by utrpěla velké škody. Ve čtvrtek 28. března došlo k útoku zápalnou lahví. Ta ale díky nešikovnosti pachatele a notné dávce štěstí dopadla na chodník, aniž by někoho zranila.

Zprávu o incidentu přinesly o týden později turecké noviny Salom. Útočník, jehož jméno média i policie tají, byl na místě zadržen. Při výslechu uvedl, že svým činem chtěl demonstrovat proti politice státu Izrael. Na sociálních sítích událost okomentoval poslanec Mustafa Yeneroğlu z vládnoucí strany „Spravedlnost a rozvoj“ (AKP): „Mezi útoky na synagogy, kostely a mešity není žádný rozdíl. Všechny svou nenávistí útočí na sociální smír.“ Podle oficiálního vyjádření turecké židovské komunity se místní policie chovala profesionálně a jednala rychle.

lo o celkem neškodný, ale zdaleka ne první útok na synagogu v Turecku. V roce 2003 se izmirská synagoga stala spolu s istanbulskou Neve Shalom terčem bombového útoku al-Káidy, při nichž přišlo o život 20 osob (Židů i muslimů) a 300 dalších bylo zraněno.

Po roce 2010 začalo v souvislosti s incidenty mezi IDF a tureckou flotilou, směřující do Gazy, k propagaci bojkotu Izraele. Ten z různých důvodů začal postihovat i místní židovské obchodníky a do té doby spíše skrývaný antisemitismus se stal viditelnějším. Turecké židovské obce jsou proto silně uzavřené a mají (oproti např. Praze) zesílená bezpečnostní opatření.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: Wikimedia Commons – Synagoga v tureckém Izmiru

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář