Útok nožem v kostele poblíž Sydney policie vyšetřuje jako teroristický čin

Sydney – Pondělní útok nožem v kostele poblíž Sydney policie vyšetřuje jako teroristický čin, oznámily dnes australské úřady. Podle dosavadních zjištění byl útok nábožensky motivován, informoval serverThe Sydney Morning Herald. Zadržený 16letý útočník pravděpodobně jednal sám, uvedla Karen Webbová, policejní komisařka australského státu Nový Jižní Wales.

Mladík v pondělí ve Wakeley, asi 30 kilometrů západně od centra Sydney, pobodal čtyři lidi včetně biskupa asyrské církve. Nikdo ze zraněných není v ohrožení života.

SOUVISEJÍCÍV kostele poblíž Sydney pobodal 15letý útočník čtyři osoby včetně biskupa

Policie útočníka zadržela a pro jeho vlastní bezpečí ho držela v kostele, neboť v okolí se shromáždil dav několika stovek lidí, který házel po policistech kameny a žádal vydání podezřelého. Podle agentury Reuters zdravotníci po potyčkách před kostelem ošetřili asi třicítku osob s různými zraněními a sedm jich bylo převezeno do nemocnice. Hospitalizováno bylo také několik policistů a 20 policejních aut dav poničil. Komisařka Webbová uvedla, že policie se bude zabývat i jednáním výtržníků a mohou v nadcházejících dnes očekávat návštěvu vyšetřovatelů.

Útočník byl už dříve policii znám, ale nebyl veden na seznamu osob podezřelých z terorismu, sdělila Webbová. Čin byl podle ní promyšlený, neboť útočník se vybavil nožem a cestoval do kostela, který je poměrně daleko od místa jeho bydliště.

Biskup Mar Mari Emmanuel, který se narodil v Iráku ve zbožné křesťanské rodině, je hvězdou sociálních sítí a jeho kázání zaznamenávají desetitisíce zhlédnutí. Duchovní s dlouhým šedým plnovousem je ale také označován za kontroverzní osobnost vzhledem k jeho ostré kritice homosexuality, očkování proti covidu, zvolení Joea Bidena americkým prezidentem či částí muslimské teologie, píše Reuters.

Podle videa, jež pořídil očitý svědek, mluvil útočník arabsky. „Kdyby neuráželi mého proroka, nepřišel bych sem. Kdyby se nepletli do mého náboženství, nepřišel bych sem,“ řekl.

Jedna z největších australských mešit Lakemba, která se nachází na jihozápadě Sydney, se v pondělí pozdě večer stala terčem výhrůžek. Podle libanonského muslimského sdružení se výhrůžky týkaly útoku zápalnou bombou. „Žádáme policii, aby chránila místa bohoslužeb. Máme strach z útoků na všechny formy víry,“ uvedlo sdružení.

Australský premiér Anthony Albanese zdůraznil, že Austrálie není místem pro násilnosti a extremismus. „Jsme mírumilovný národ. Teď je čas se sjednotit, jako komunita i jako země,“ řekl na tiskové konferenci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář