Útok palestinského dělníka v izraelské osadě si vyžádal tři mrtvé

 

JERUZALÉM – Tři izraelští pracovníci bezpečnosti byli zabiti a jeden vážně zraněn při útoku, který se stal v úterý 26. září v osadě Har Adar na Západním břehu v úterý ráno.

Sedmatřicetiletý Palestinec z vesnice Bejt Surik začal střílet na příslušníky hraniční policie i bezpečnostní ochranku najmutou obcí, kteří do osady před 7. hodinou ráno vpouštěli skupinu palestinských dělníků, jíž byl terorista součástí. Podle jednoho z přítomných útočník vzbudil podezření, a tak na něj zavolali, ať se zastaví. Na to on vytál pistoli a začal střílet po Izraelcích. Předtím, než jej zneškodnily výstřely policie, zabil jednoho pohraničníka a dva členy soukromé ochranky, všechny ve věku kolem 20 let.

Palestinský útočník Nimer Mahmoud Ahmad Džamal (37), otec čtyř dětí, měl pro práci v izraelských osadách legální povolení, což jej dělá jedním z mála útočníků, kteří v minulosti takovéto povolení měli. Podle izraelských bezpečnostních složek se potýkal se „signifikatními osobními a rodinnými problémy“ a měl za sebou historii násilí v rodině.

Reklama

 

Po útoku Izraelci prohledali teroristův dům v Bejt Surik a uzavřeli celou obec. Jejím obyvatelům dovolili vstoupit do ni bez omezení, ale opustit ji jen z „humanitárních důvodů“. Osada Har Adar se nachází na Západním břehu, jen kousek za tzv. Zelenou linií, nedaleko hlavní silnice z Jeruzaléma do Tel Avivu.

Teroristická skupina Hamás útok pochválila. „Jeruzalém znovu prokázal, že se nachází v srdci konfliktu s okupací a že neexistuje způsob, jak se z konfliktu dostat.“ Útok přišel dva roky poté, co v Izraeli propukla vlna útoků někdy označovaná jako „intifáda noži“. Jejich frekvence však v posledních měsících výrazně ustoupila.

Izraelský prezident Rivlin zaslal rodinám zabitých kondolence a přání brzkého uzdravení zraněnému, jenž se podrobil operaci v jeruzalémské nemocnici Hadasa. „Takový brutální teroristický útok opět ukazuje každodenní frontu, na níž stojí naše bezpečnostní složky s jejich nejdůležitějším posláním – ochranou a obranou občanů Izraele. Budeme dál čelit teroru a konfrontovat všechny jeho pachatele i příznivce,“ dodal Rivlin.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto:© Standwithus

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář