Křesťan dnes

Útok v centrální části Nigérie si vyžádal smrt 14 baptistů

Lagos – Muslimští pastevci kmene Fulani, kteří ve středu 29. července zaútočili na vesnici ve státě Kogi, zanechali nejméně 14 mrtvých členů baptistické církve.

Ředitel policie ve státě Kogi Ede Ayuba uvedl pro Morning Star News, že k útoku došlo ve dvě hodiny v noci. Podle jeho slov se mělo jednat o členy jedné širší rodiny.

Muž, který útok přežil, přišel o manželku, matku, všechny své děti a zbytek své rodiny. Ayuba dodal, že kromě 14 mrtvých bylo zraněno šest dalších osob.

Představitelé All Africa Baptist Fellowship zveřejnili na Facebooku, že oběti byly členy Bethel Baptist Church v Agbadu-Daruwana. Na stupňující se násilí reagovali v červnu američtí senátoři, kteří žádali Trumpa, aby do oblasti vyslal zvláštního vyslance s cílem ukončil zabíjení křesťanů.

Nárůst násilí v regionu

V poslední zprávě Open Doors figurují některé regiony, které dosud nebyly na seznamu, jako třeba Burkina Faso, Niger a Kamerun. Na těchto územích došlo k nárůstu násilí.

Mezinárodní organizace na studium terorismu uvedla, že zatímco v březnu 2019, v době porážky Islámského státu na jeho posledním území v Sýrii, došlo v oblasti Sahelu k 28 džihádistickým útokům s celkem 153 úmrtími. V lednu 2020 již došlo k 77 útokům a 502 úmrtím, většina z nich v Burkině Faso, Mali a severní Nigérii.

Koloniální rozdělení Afriky ovlivňuje také národní a náboženskou identitu. Jasným příkladem důsledků berlínské konference o Africe (1884–85) je Nigérie, nejlidnatější země v regionu.

„Nigérie je zvláštní případ, protože náboženský konflikt zde existuje již dlouhou dobu. Nicméně, to bylo také podpořeno britskou koloniální zprávou, rozdělením země mezi severní muslimskou částí a převážně křesťanským jihem,“ řekl Aiah Foday-Khabenje, generální tajemník Asociace evangelikálních křesťanů v Africe (AEA), španělské zpravodajské webové stránce Protestante Digital. Podle Foday-Khabenje je terorismus celosvětový problém.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. srpna 2020 Foto: Facebook – All Africa Baptist Fellowship – pohřeb členů církve

Exit mobile version