Už máte v kalendáři označen pátek 4. března? Bude den odpojení!

Ten večer vás totiž zveme k velkému experimentu: Vypněte mobily, sklapněte notebooky, odpojte wifi. Nebude to snadné, možná to bude bolet, ale nevzdávejte to. Užijte si den bez elektronické komunikace, bez kontrolování mailů a bez sledování sociálních sítí. Dopřejte si elektronický půst. 

A vymyslete nějaký program na sobotu. Ale pozor, program, při které není potřeba telefon. Ani internet. Ani digitální foťák. Ani televize… Zvládnete to? Pokud se vám ten úkol zdá nadlidský, pak právě vy jste tím nejlepším kandidátem, který by měl doma oslavit Národní den odpojení.

Národní den odpojení (NDU) je každoroční výzvou k 24hodinovému digitálnímu detoxu. Celosvětově letos vstupuje do 14. ročníku. Den odpojení probíhá vždy od západu do západu slunce, letos od pátku 4. března do soboty 5. března 2022. 

Rod od roku přibývá těch, kteří využívají inspiraci a zdroje Národního dne odpojení, aby ve svých komunitách nabádali a napomáhali k rovnováze mezi technologiemi. 

Účast je otevřena každému, kdo si přeje povýšit lidské spojení nad digitální zapojení.

Připojte se také a prožijte několik hodin nebo třeba i celý den mimo vliv komunikačních technologií během Národního dne odpojení, tedy od západu slunce 4. března do západu slunce 5. března 2022! Připojte se a odpojte se!

Připojte se k nám a odpojte se! Možná se vám to zalíbí! A možná objevíte, že takový den zpomalení a ztišení je možné si dopřát pravidelně, dokonce každý týden! Někdo tomu říká šabat, nebo den odpočinutí. A ten nenabízí jen samé odpojování, dokáže i nečekaně spojit, propojit i napojit.

Soukromé i organizované digitální detoxy podstupují lidé na celém světě, v řadě zemí mají vlastní Národní den odpojení. Americký National Day of Unplugging byl inspirován židovským svátkem šabat. Byla to židovská nezisková organizace Reboot, propagující židovské tradice, která stála v počátcích zrodu tohoto fenoménu.

Na webových i facebookových stránkách organizátoři pravidelně sdílejí tipy na detoxikační rituály, účastníci diskutují o svých zkušenostech s „odpojováním“ a vyměňují si typy, hecují se.

Podaří se nám Den odpojení nastartovat i v České republice?

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: David Floryk Datum: 4. uńorar 2022 Foto: Facebook

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář