Uzbekistán: Nečekané propuštění uvězněného křesťana

V Uzbekistánu byl nedávno propuštěn na svobodu křesťanský konvertita – po necelých sedmi letech z vyměřeného desetiletého trestu.

Třiatřicetiletý Tohar Hajdarov byl propuštěn 8. listopadu po šesti letech a deseti měsících strávených za mřížemi, poté co o den dříve soudce rozhodl, že splňuje podmínky podmínečného propuštění.

„Bůh vyslyšel modlitby mnoha křesťanů,“ uvedli uzbečtí věřící v rozhovoru pro křesťanskou zpravodajskou agenturu Forum 18. „Jsme vděční každému, kdo se za něj modlil a posílal mu do vězení dopisy.“

Přestože je tato bývalá sovětská republika oficiálně sekulární, podle zpráv organizací na ochranu lidských práv představitelé režimu závažným způsobem omezují svobodu náboženského vyznání a projevu, zejména v případě členů náboženských organizací, které nepatří ke státem ovládaným islámským nebo pravoslavným institucím.

Tohar byl v březnu 2010 shledán vinným z drogové trestné činnosti, místní křesťané nicméně označují obvinění za vykonstruovaná. Podle Release International byl Tohar zatčen poté, co se jeho příbuzní obrátili na policii, aby jim pomohla Tohara vrátit k islámu.

Mluvčí Open Doors označil Toharovo propuštění za překvapivé, neboť v květnu nebyl na rozdíl od mnoha dalších vězňů propuštěn při všeobecné amnestii: „Jsme velice vděční, že byl Tohar propuštěn na podmínku. Modlili jsme se za něj roky, a je zapotřebí v modlitbách pokračovat. Po šesti letech strávených v takto obtížných podmínkách se potřebuje zotavit a znovu navázat vztahy se svými blízkými. Ze zkušeností s jinými bývalými vězni víme, že to nemusí být snadný proces.“

Zdroj: Hlas mučedníků
Foto: Pixabay

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář