Užijte si Den odpojení bez ztráty kontaktu

Uvažujete o zapojení do Národního dne odpojení, který je každoroční výzvou k 24hodinovému digitálnímu detoxu a probíhá od západu do západu slunce, letos od pátku 3. března do soboty 4. března 2023?

Pak nepodceňte přípravu! Umění prožít „odpojený“ den v pokoji totiž spočívá právě v promyšlené přípravě. Je dobré v klidu předem rozvážit, co se má toho dne dít a co se tedy dá čekat. Určitě má smysl dát předem vědět kolegům či příbuzným, že toho dne budete bez telefonu – jinak by se mohli zbytečně vyděsit, budou-li vám celý den neúspěšně volat! Může být užitečné vytvořit automatickou odpověď pro vaši hlasovou schránku, telefonní záznamník či e-mail. Klidně dejte svým partnerům vědět, že jste naživu, ale až do zítřejšího večera dodržujete Národní den odpojení. Možná o něm ještě neslyšeli, a přitom jej sami tolik potřebují! 

Může se vám zdát, že necháte-li celý den telefon doma, budete připraveni o kontakt s nejbližšími. Nu ano, možná je hned neuslyšíte, ale o kontakt přijít nemusíte! Zkuste najít nějaké nečekané či zábavné způsoby, jak udržet nebo nahradit smysluplná spojení. Můžete jim napsat vtipné malé vzkazy na post-it bločky a nechat je ve věcech svých dětí, abyste je později během dne objevili. Můžete také překvapit svého partnera sladkým pamlskem, který objeví, až si v práci vybalí tašku. Je to také skvělá příležitost vrátit se k oblíbenému sortimentu tužek a papírů a napsat – vlastní rukou! – dopis, který pomůže udržet spojení s těmi, které toho dne nemůžete slyšet či vidět.

Národní den odpojení je osvětová kampaň, která podporuje 24hodinový oddech od digitálních technologií, který se každoročně koná první víkend v březnu. Připojte se: odpojte se! Teprve tehdy, když se naučíme alespoň na chvíli žít bez neustálého dohledu svých „komunikátorů“, lépe oceníme roli, kterou tyto technologie hrají v našich životech, a budeme schopni lépe nastavit své způsoby a návyky.

Buďte tvořiví, využijte Den odpojení jako výzvu, jak udělat věci pro jednou jinak. Sami budete překvapeni, co všechno z toho může být!

Autor: David Floryk, DiS Datum: 21. ledna 2023 Foto: Tisková zpráva

Ostrava pro život, z.s.

FB: Národní den odpojení 

Ostrava pro život je iniciátorem Národního dne odpojení v ČR

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář