V Abú Zabí byl slavnostně otevřen Dům abrahámovské rodiny

Stavba, kterou navrhl architekt David Adaye a která byla postavena na ostrově Saadiyat, se skládá z mešity, synagogy a kostela spojených jedinými základy a okolní zahradou. Slavnostního otevření se zúčastnil kardinál Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt vatikánského Dikasteria pro mezináboženský dialog.

Často se „staví zdi, které lidi rozdělují, místo mostů, které by je spojovaly“, ale „zdi, které zde vyrostly, odporují rozdělující logice moci a nenávisti“. Zdůraznil to kardinál Miguel Ángel Ayuso Guixot, který ve čtvrtek 16. února v Abú Zabí vystoupil na prvním fóru věnovaném Domu abrahámovské rodiny, mezináboženskému komplexu inspirovanému Dokumentem o lidském bratrství, který 4. února 2019 v hlavním městě Spojených arabských emirátů podepsali papež František a velký imám Al-Azhar.  Jedná se o mešitu, synagogu a kostel spojené jedinými základy a okolní zahradou, což je obraz, který má důležitý význam pro každé ze tří velkých monoteistických náboženství.

SOUVISEJÍCÍSvětová rada církví vyzývá k dialogu a otevřenému přístupu na svatá místa v Jeruzalémě

„Dům abrahámovské rodiny“, navržený architektem Davidem Adayem, byl slavnostně otevřen na ostrově Saadiját, mimo jiné za přítomnosti prefekta vatikánského Dikasteria pro mezináboženský dialog, kard. Ayusa, a kapucínského biskupa Paula Hindera, emeritního apoštolského vikáře v Jižní Arábii. Spolu s kardinálem vystoupil také emirátský ministr pro toleranci a soužití a další příznivci tohoto nově vznikajícího mezináboženského prostoru. Kardinál Ayuso – který rovněž předsedá Výboru pro lidské bratrství, propagátorovi hodnot zmíněného dokumentu a Mezinárodního dne, který je mu každoročně věnován 4. února – zopakoval, že „lidé touží po mírumilovnějším a harmoničtějším soužití“: proto je „role náboženství při hojení světových ran a budování mostů mezi rozdíly naléhavá; nyní více než kdy jindy“.

Poslání šířit kulturu respektu a dialogu se proto v Abú Zabí konkrétně realizuje v Domě abrahámovské rodiny jako prostoru pro mezináboženskou výměnu, který pěstuje hodnoty mírového soužití a přijetí mezi lidmi různých vyznání a kultur. „Tato historická iniciativa otevřená všem věrně odráží hodnoty tolerance a pohostinnosti,“ komentoval kardinál a poznamenal, že Dokument o lidském bratrství „je každodenním závazkem při spolupráci pro společné dobro a pomoci uzdravovat náš křehký svět“. Navíc dodal, že „bratrství nemůže být z definice výlučné, omezené na vlastní skupinu nebo komunitu, ale musí zahrnovat všechny“. Může tedy být „dynamikou, díky níž se povznášíme nad rozdíly a budujeme mosty soužití“. Kardinál Ayuso poté vyzval k překonávání překážek, předsudků a konfliktů, ale k setrvání v kořenech svých identit a vyhýbání se synkretismu. Proto, aniž by se zřekl různých duchovních zdrojů v rámci různých tradic, „má každý nebeské poselství žít v blízkosti se všemi bratry a sestrami, ať už jsou kdokoli a mají jakoukoli“ víru, prohlásil. „Když uctíváme Boha v prostorách, které jsou zde určeny pro naše příslušné obřady, nikdy nezapomínejme na druhé, kteří jsou blízko, také hledají Boha a komunikují s Bohem v naději, že lépe poznají božskou přítomnost mezi námi a budou žít v jejím světle,“ uzavřel.

Dodejme, že „Dům abrahámovské rodiny“ se návštěvníkům otevře 1. března. Zahrnuje mešitu, synagogu a kostel jako samostatné budovy i vzdělávací centrum, které bude společně využíváno na konference a akce v duchu bratrství. Komplex sakrálních budov navrhl britský architekt sir David Adjaye, který má západoafrické kořeny a vyrůstal v Káhiře a Saúdské Arábii. Tři kubické sakrální stavby o délce hrany 30 metrů vykazují příbuzný formální jazyk, ale zohledňují architektonické prvky a kultovní požadavky příslušného náboženství. Centrum se nachází v nové kulturní čtvrti Abu Dhabi na ostrově Sa’adiyat. Jedná se o první synagogu ve Spojených arabských emirátech, kde se v současné době nachází deset katolických kostelů, přičemž kostel v průmyslovém městě Ruwais byl slavnostně otevřen teprve v prosinci 2021.

Zdroj: Vatikánský rozhlas Datum: 23. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – Dům abrahamovské rodiny

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář