V Abú Zabí otevřeli komplex, v němž stojí vedle sebe mešita, kostel a synagoga

Abú Zabí – V metropoli Spojených arabských emirátů (SAE) Abú Zabí se ve vzdálenosti jen několika desítek metrů konají náboženské obřady muslimů, křesťanů i židů. V areálu nazvaném Abrahámovský rodinný dům totiž stojí nedaleko sebe mešita, kostel a synagoga, která je zároveň první synagogou v SAE. Všechny tři stavby jsou zajímavé i architektonicky a dělají se v nich proto turistické prohlídky s průvodcem, informoval server The National News.

V areálu nazvaném podle Abraháma (arabsky Ibráhím), k němuž se hlásí křesťané, židé i muslimové, je i takzvané Uvítací středisko (The Welcome Centre), v němž se mají konat mezináboženská setkání či semináře.

SOUVISEJÍCÍV Berlíně začala stavba svatostánku pro křesťany, muslimy i židy

Výstavba Abrahámovského rodinného domu začala v roce 2019 a otevřen byl letos v únoru, prohlídky pro turisty se v něm dělají od března.

K vytvoření místa tří náboženství inspiroval jeho stavitele Dokument o bratrství pro mír a společné soužití, zvaný též deklarace z Abú Zabí, kterou v hlavním městě SAE podepsali v únoru 2019 papež František a velký imám káhirské mešity Al-Azhar, šajch Ahmad Tajib, považovaný velkou částí muslimů za hlavu sunnitského islámu.

Mešita, kostel a synagoga byly postaveny podle návrhu, který vytvořil ghansko-britský architekt David Adjaye. Zvenku jsou si podobné, všechny jsou bílé ve tvaru krychle obehnané sloupovím, které je ale u každé z budov trochu jiné.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. srpna 2023 Foto: screenshot YouTube – Abrahamic Family House

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář