V Africe dochází k nárůstu extrémistů napojených na Islámský stát

Afrika se stala „snadnou kořistí kvůli své zranitelnosti“, říká generální tajemník Asociace evangelikálních křesťanů v Africe (AEA).

Open Doors ve své zprávě za rok 2019 varoval před nárůstem počtu vojenských jednotek v subsaharské Africe, které se hlásí k Islámskému státu (IS), jež se po ztrátě území na Blízkém východě se přesunula do dalších oblastí. Podle křesťanské organizace monitorující náboženskou svobodu jsou „nestabilita, korupce, chudoba, a nezaměstnanost“ ideálním prostředím pro růst radikálního islámu.

V poslední zprávě Open Doors figurují některé regiony, které dosud nebyly na seznamu jako třeba Burkina Faso, Niger a Kamerun. Na těchto územích došlo k nárůstu násilí.

Mezinárodní organizace na studium terorismu uvedla, že zatímco v březnu 2019, v době porážky Islámského státu na jeho posledním území v Sýrii došlo v oblasti Sahelu k 28 džihádistickým útokům s celkem 153 úmrtími. V lednu 2020 již došlo k 77 útokům a 502 úmrtím, většina z nich v Burkině Faso, Mali a severní Nigérii.

Koloniální rozdělení Afriky ovlivňuje také národní a náboženskou identitu. Jasným příkladem důsledků berlínské konference o Africe (1884–85) je Nigérie, nejlidnatější země v regionu.

„Nigérie je zvláštní případ, protože náboženský konflikt zde existuje již dlouhou dobu. Nicméně, to bylo také podpořeno britskou koloniální zprávou, rozdělením země mezi severní muslimskou částí a převážně křesťanským jihem,“ řekl Aiah Foday-Khabenje, generální tajemník Asociace evangelikálních křesťanů v Africe (AEA), španělské zpravodajské webové stránce Protestante Digital. Podle Foday-Khabenje je terorismus celosvětový problém.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 22. června 2020 Foto: Unsplash – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář