Křesťan dnes

V Aleppu se otevřela maronitská katedrála svatého Eliáše

katedrála sv. Eliáše v Aleppu, Sýrie

Sýrie – Po dlouhodobé renovaci se dnes otevřely brány maronitské katedrály sv. Eliáše v Aleppu, která byla těžce poškozena za dosud probíhajícího válečného konfliktu v Sýrii. Stavební práce financovala papežská nadace Kirche in Not částkou čtyř set tisíc euro.

Chrám, který opětovně posvětil aleppský maronitský arcibiskup Joseph Tobij, byl postaven ve třetí čtvrtině devatenáctého století (1873) a utrpěl vážné škody při útoku džihádistů v roce 2013. “Největším problémem při obnově bylo shromáždění nezbytných fondů”, vysvětluje mons. Tobij v rozhovoru pro papežskou nadaci, “ale také stavba dřevěné střechy, přesně kopírující originál, byla tvrdým oříškem”. Vzhledem k tomu, že místním řemeslníkům v tomto oboru scházely potřebné znalosti, požádala maronitská církev o projekt italské architekty, říká aleppský arcibiskup a vyzdvihuje: “Bez štědrosti dárců bychom se v naší katedrále již nikdy nepomodlili”.

Obnovená dedikace aleppské katedrály právě v den liturgické památky proroka Eliáše se stává zjevným znamením naděje pro místní věřící a též symbolickým poselstvím pro farníky, kteří dosud ve městě zůstali. Jejich počet bohužel nadále klesá. Podle údajů papežské nadace Kirche in Not kupříkladu v hlavním syrském městě žije necelých 30 tisíc křesťanů, zatímco před vypuknutím války jich byl šestinásobek. Thomas Heine-Geldern, výkonný předseda papežské nadace, nicméně v souvislosti s maronitským chrámem hovoří o zázraku: “Je úžasné pozorovat, jak se kostel sv. Eliáše rozzářil ve své původní nádheře. Doufám, že znovu bude centrem křesťanského společenství, jako před válkou.”

“Lze říci, že se navracíme do života. Je to znamení naděje, nevystavěli jsme pouze kamennou stavbu, ale obnovujeme společenství. Zároveň tak lidem v Aleppu, Sýrii i celém světě říkáme, že zde dosud jsme, že existujeme, navzdory velkému úbytku křesťanů. Na renovaci katedrály se účastnilo společenství Kristova Těla, rozptýleného po celém světě, a již to samo o sobě je pro nás obrovské znamení,” poznamenal pro Vatikánský rozhlas arcibiskup Tobij.  

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 21. července 2020 Foto:

Exit mobile version