V arcibiskupském paláci se otevře výstava exponátů z biskupských sbírek

Olomouc – V olomouckém Arcibiskupském paláci se v polovině června otevře výstava exponátů části kolekce z biskupských uměleckých sbírek. Ponese název K oslavě a potěše a návštěvníkům nabídne pohled do třísetleté historie uměleckého sběratelství a mecenátu olomouckých biskupů a arcibiskupů. Výstava má alespoň částečně nahradit dočasné uzavření rekonstruovaných Arcidiecézních muzeí v Olomouci a Kroměříži, sdělil ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Galerie se otevře 17. června, přístupná bude do 28. září.

„Sbírka zahrnuje množství děl staré evropské malby, z nichž podstatnou část tvoří italské a nizozemské obrazy. Její další nezanedbatelnou součástí je také bohatá kolekce staré kresby a grafiky, iluminovaných středověkých rukopisů, knih a hudebnin. Pominout nelze ani bohatou kolekci uměleckého řemesla obsahující nábytek, porcelán, keramiku, fajáns, sklo, hodiny a slonovinové řezby,“ uvedl mluvčí arcibiskupství.

Vystavení alespoň malé části z těchto kolekcí ve Slavnostním sále olomouckého Arcibiskupského paláce má pro letošní turistickou sezonu suplovat uzavření obou objektů, ve kterých jsou biskupské sbírky běžně k vidění. „Několikaletá obnova Arcibiskupského zámku v Kroměříži nyní vstoupila do fáze, ve které bylo třeba uzavřít zámeckou galerii v druhém patře, a opravou v tomto roce prochází také Arcidiecézní muzeum v Olomouci,“ podotkl Gračka.

Otevření galerie je naplánováno v předvečer Olomoucké muzejní noci, do které se Arcibiskupský palác rovněž zapojí. „Lidé si tuto expozici budou moci projít bez průvodce, galerijním způsobem, a to nezávisle na běžných prohlídkách dalších historických sálů,“ uvedl vedoucí arcidiecézního Centra pro kulturu Martin Kučera. Galerie sbírek bude otevřena denně kromě neděle, lístky si lze zakoupit i pomocí rezervačního systému na webu www.arcibiskupskypalac.cz.

Zakladatelem biskupské sbírky byl Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624 – 1695), který na olomoucký stolec usedl roku 1664. Celou svou uměleckou sbírku se rozhodl odkázat darovací smlouvou z roku 1691 olomouckému biskupství. Dalším z arcibiskupů, který kolekci významně obohatil, byl kardinál Bedřich z Fürstenbergu (1813 – 1892) a také jeho nástupce Theodor Kohn (1845 – 1915). Posledním sběratelem velkého formátu na olomouckém biskupském stolci byl arcibiskup Leopold Prečan (1866 – 1947).

Na tuto tradici významných biskupů – sběratelů navazuje současná spolupráce olomouckého arcibiskupství, představovaného arcibiskupem Janem Graubnerem, s Muzeem umění Olomouc, které prostřednictvím Arcidiecézních muzeí v Olomouci a Kroměříži pomáhá již více než dvě desetiletí spravovat a prezentovat arcibiskupské sbírky. Současná výstava je jedním z výsledků této spolupráce, dodal Gračka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskupský palác

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář