V Argentině roste počet evangelikálů, zároveň i lidí bez náboženské příslušnosti

Argentinská vláda tento týden zveřejnila údaje z průzkumu o náboženském přesvědčení. Jedná se o podrobný výzkum, který srovnává sociální a náboženský vývoj obyvatel za posledních 11 let.

Podle údajů z tohoto průzkumu se počet lidí, kteří se v Argentině identifikovali jako evangelikální křesťané, se zvýšil z 9% v roce 2008 na 15,3% v roce 2019. Zatímco u římskokatolické církve došlo ke ztrátě členů. V roce 2019 se 76,5% populace ztotožnilo s katolickou církví, nyní jejich počet klesl na 62,5%. Pokles je výraznější, pokud porovnáme aktuální průzkum s dekádou z roku 1960, kdy více než 90% Argentinců se označilo za katolíky.

Naproti tomu téměř 2 z 10 argentinských občanů nyní tvrdí, že se neidentifikují se žádným náboženstvím(18,9%), což je výrazný nárůst ve srovnání s rokem 2008 (10%).

„Průzkum ukazuje, že k víře v Boha se hlásí kolem 80% občanů, ale na druhé straně zde panuje nedůvěra v instituce obecně, což je realita, která ovlivňuje také náboženské organizace,“ řekl k průzkumu sociolog Fortunato Mallimaci.

„To by mohlo vysvětlovat, proč 60% věřících připouští, že jejich víra v Boha je praktikována individuálně a pouze 30% věřících navštěvuje církev.“

K tématu potratů 18,7% populace uvedlo, že je proti za všech okolností. Na druhé straně 27,3% věří, že potrat by měl být právem žen. Postoj katolíků je velmi podobný názoru zbytku populace – 22,3% věří, že by to mělo být právo matky, a 17,3% je proti ukončení života nenarozených dětí.

Průzkum ukazuje, že evangelikálové jsou jasnější ve věci pro-life, když 4 z 10 se naprosto staví proti potratům a pouze 7,3% tvrdí, že by to mělo být právo žen.

Čísla ukazují, že stále více lidí ignoruje církev, když jen 43% lidí navštěvuje mši nebo bohoslužby „pouze při zvláštních příležitostech“ a 29,6% to nedělá vůbec. Zbytek populace chodí do kostela měsíčně (9,6%), týdně (11%) a každý den (6,2%).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 29. listopadu 2019  Foto: CC Search . ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář