V Betlémě se opět otevřela bazilika Narození Páně

Betlém – Betlémská bazilika Narození Páně se v úterý opět otevřela věřícím a turistům. Objekt, který se podle křesťanů nachází v místě narození Ježíše Krista, byl uzavřen v březnu kvůli opatřením, která měla bránit šíření koronaviru. Na základě rozhodnutí palestinského vedení ohledně rozvolňování restrikcí ale ode dneška na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu opět otevřou kostely, mešity a obchody. Informovala o tom agentura Reuters.

Návštěvníci baziliky kvůli koronaviru ale musí mít roušku, nesmí mít teplotu a v objektu může v jednu chvíli být nanejvýše 50 lidí. Chrám, který patří k nejnavštěvovanějším památkám v Betlémě, byl uzavřen od 5. března.

„Narození našeho Pána Ježíše Krista dalo před více než 2000 lety lidem naději. Myslím, že otevření kostela dnes dá celému světu naději, že tato pandemie snad skončí, nejen v Palestině, ale v celém světě, “ uvedla palestinská ministryně turismu Rula Maajahová.

Betlém patří k části Západního břehu Jordánu, kde Palestinci mají omezenou autonomii. Podle oficiálních údajů se dosud na Západním břehu Jordánu nákaza koronavirem potvrdila u 423 lidí a dva zemřeli.

Palestinský premiér Muhammad Ištaja v pondělí oznámil, že se vzhledem k výraznému zpomalení šíření nákazy na Západním břehu Jordánu opět od dnešního dne otevřou mešity, kostely a obchody. Znovuotevření svatostánků, obchodů a firem připadá na poslední den muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

„Dnešek je velkým ídem pro Betlém a pro věřící,“ uvedl biskup Theofylaktos, který stojí v čele řecké pravoslavné církve v Betlémě.

Od tohoto týdne se také věřící budou moci po skoro dvouměsíční pauze vrátit do jeruzalémského komplexu mešity Al-Aksá. Oznámil to minulý týden fond Wakf, který spadá pod jordánskou správu a svatyně na Chrámové hoře, kde se nachází mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm, spravuje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 27. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Betlém

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář