V Bozkově na Semilsku skončily po deseti letech práce na záchraně varhan

Bozkov – V Bozkově na Semilsku skončily po deseti letech práce na záchraně varhan poutního kostela Navštívení Panny Marie. Vzácný nástroj z poloviny 19. století patří k nejcennějším v litoměřické diecézi, byl ale v havarijním stavu. Na opravě nástroje se pracovalo od roku 2013 a stála 5,527 milionu korun. Téměř polovinu dal v průběhu let Liberecký kraj, přispělo i ministerstvo kultury a veřejnost prostřednictví adopce píšťal, uvedla v tiskové zprávě autorka projektu na záchranu varhan Kristýna Solničková.

Slavnostní mše spojená se znovuvysvěcením varhan se uskuteční v sobotu 21. října a sloužit ji bude litoměřický biskup Jan Baxant. Odpoledne bude následovat varhanní koncert, který na zrestaurovaný nástroj odehraje Václav Uhlíř z Pardubic.

SOUVISEJÍCÍKatedrála Božského spasitele v Ostravě bude mít nové varhany

Nástroj z roku 1852 je dílem albrechtického varhanáře Josefa Predigera a patří k nejcennějším a největším varhanářským památkám 19. století v České republice. Nástroj byl ale před záchranou už na hranici životnosti a bez zásahu restaurátorů podle organologa diecéze Radka Rejška hrozilo, že se rozpadne. Varhany byly silně napadené červotočem, který některé dřevěné píšťaly prakticky zničil. První etapa prací byla proto zaměřena právě na ošetření proti dřevokaznému hmyzu. Následovala druhá etapa zaměřená na zrestaurování cínových píšťal.

Varhany ukrývají 24 rejstříků a 1298 píšťal, které mají všechny díky podpůrnému projektu Záchrany vzácných bozkovských varhan své adoptivní majitele. „Poslední z píšťal byly adoptovány v říjnu 2021 a celkově tento počin přispěl do veřejné sbírky částkou přesahující 900.000 korun. Jména všech známých dárců byla zaznamenána do pamětní knihy, jež bude uložena v kostele pro příští generace,“ doplnila Solničková. Zaplatit nákladnou opravu pomohli i Misionáři Matky Boží z La Saletty, Matice Bozkovská, výtěžky koncertů a soutěž veřejných sbírek Máme vybráno.

„Naše farnost měla před lety jeden velký sen, opravit vzácné bozkovské varhany. A sen se v letošním roce stává skutečností. Mnoho těch, kteří se o něj zasloužili, již není mezi námi, ale doufám, že se z toho v Domově Otce radují. Budeme však rádi, když každý, kdo může, s námi přijde úspěšné dokončení projektu oslavit,“ řekl farář Krzysztof Mikuszewski.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. října 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář