V Brazílii roste počet evangelikálů, do roku 2032 by mohli předstihnout katolíky

Sao Paulo – Průzkum zveřejněný v lednu ukázal, že procento katolíků v Brazílii stále klesá, zatímco podíl evangelikálů se v posledních několika letech zvyšuje.

Podle institutu Datafolha v současné době je v této jihoamerické zemi 51% katolíků, zatímco procento evangelikálů vzrostlo na 31%. V roce 2013 podíl katolíků představoval 57% brazilské populace a evangelikálů bylo 28%, informuje National Catholic Register (NCR).

Poslední oficiální sčítání lidu proběhlo v roce 2010, kdy se ke katolické církvi přihlásilo 64,6% a k evangelikálům 22,2%. Tento rok proběhne další sčítání lidu.

Přestože průzkumy provedené společností Datafolha a Brazilským institutem pro geografii a statistiku nejsou srovnatelné – kvůli metodologickým rozdílům – je jasné, že počet katolíků v posledních několika letech klesá rychleji, vysvětlil pro NCR José Eustáquio Diniz Alves, expert na demografii, který pracuje v brazilském institutu.

Alves odhaduje, že současná míra poklesu členů v katolické církvi odpovídá 1,2% ročně, zatímco počet evangelikálů roste tempem 0,8%. Pokud se nic na tomto procesu nezmění, Alves předpokládá, že evangelikálové do roku 2032 předstihnou katolíky.

Jednalo by se tak o zásadní transformaci v zemi, která má největší katolickou populaci na světě, kde ještě v roce 1970 se více než 90% Brazilců hlásilo ke katolicismu.

Alves za úpadkem katolicismu vidí proces urbanizace, který začal v roce 1970, kdy poprvé ve městech žilo více lidí než ve venkově. Zároveň důraz na Boží požehnání některých charizmatických společenství vycházející z evangelia prosperity, upoutal pozornost chudých občanů, kteří se stěhovali do velkoměst.

„Hospodářská krize ještě více pomohla růstu evangelikálů, protože nabízejí řešení konkrétních problémů, jako je nezaměstnanost, deprese a tak dále,“ dodal Alves.

NCR uvádí, že během posledních dvou desetiletí zaznamenala Brazílie obrovský nárůst přítomnosti evangelikálů v médiích a v politice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

 

-red-  Datum: 7. února 2020  Foto: Wikipedie – Socha Krista Spasitele v Sao Paulo

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář