V Brně vznikla výzva směřující proti náboženské nenávisti

Brno – Více než dvacítka zastupitelů Brna a jeho městských částí se podepsala pod výzvu, která směřuje proti nábožensky motivované nenávisti. Výzvu inicioval spolek Otevřené Brno kvůli tomu, že někdo začátkem ledna posprejoval brněnskou mešitu nápisem „Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme“. O iniciativě v tiskové zprávě informovali zástupci spolku Otevřené Brno. Policie podle mluvčího Bohumila Maláška zatím sprejera nenašla.

Výzva uvádí, že zastrašování jakékoliv skupiny obyvatel je nepřípustné a je nutné se mu od začátku postavit. Podepsaní zastupitelé projevy nenávisti odsuzují a vyjadřují solidaritu s brněnskou muslimskou komunitou a každou další skupinou lidí, která by se měla stát cílem agrese.

„Rozhodli jsme se připravit prohlášení, které je otevřené k podpisu všem zastupitelkám a zastupitelům bez ohledu na politickou příslušnost. Musíme se umět jeden za druhého postavit, i když to při dnešní náladě ve společnosti není populární. Když se neozveme na obranu souseda, příště může být na řadě kdokoliv z nás,“ uvedl zástupce Otevřeného Brna a zastupitel Líšně Dalibor Levíček (SZ).

Zájemci se mohou k výzvě připojit na webu. Podepsali ji například starostové Černovic Ladislav Kotík (TOP 09) nebo Jundrova Ivana Fajnorová (SZ), ale také zastupitelé Brna-středu Martin Reiner (Žít Brno), David Oplatek a Michal Závodský (SZ) a další zastupitelé z Brna-středu, Líšně, Jundrova, Králova Pole, Bystrce nebo dalších městských částí. Spolek Otevřené Brno vznikl loni, založili jej politici ze Strany zelených, Žít Brno a Idealistů. Jeho cílem je aktivizovat obyvatele města a nastolit nová témata ke zkvalitnění života.

Posprejování mešity ve Vídeňské ulici policisté vyšetřují od 3. ledna. Podle Maláška policie po pachateli stále pátrá. Mešita je jediná v Brně a vznikla v roce 1998, muslimové se tam pravidelně scházejí k modlitbám. Už několikrát se stala terčem útoků. Útoky se objevovaly zejména po roce 2015, kdy vrcholila migrační krize a do Evropy proudily statisíce uprchlíků. Nynější případ se stal v době zvýšeného mezinárodního napětí po americkém útoku a zabití íránského generála Kásema Solejmáního.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 21. ledna 2020  Foto: Facebook FTV Prima –  nápis na brněnse mešitě

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář