V brněnské diecézi se rozezněly zvony kvůli společné modlitbě

Brno – V kostelech a kaplích v brněnské diecézi se v nedéli před polednem na pokyn biskupa Vojtěcha Cikrleho rozezněly na pět minut zvony jako výzva ke společné modlitbě všem lidem dobré vůle. Rozezněly se zvony stovek kostelů a kaplí, řekla ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Lidé nemohou chodit do kostela kvůli opatřením v souvislosti s šířením nákazy koronavirem.

Společná modlitba na Květnou neděli měla být podle Cikrleho gestem sounáležitosti. V brněnské diecézi je podle Jandlové přes tisíc kostelů a kaplí. Některé mají zvonění zvonů nastavené elektronicky a automaticky, někde musejí zvonit ručně. Podle Jandlové zvonila v Brně většina zvonů, výjimkou byl kostel svatého Jakuba, kde je potřeba několika lidí pro uvedení zvonu do pohybu.

Ručně zvonili ve Veselce na Brněnsku. „Máme ve Veselce starou malou kapličku, která byla postavena v roce 1909. Raritou je zvon, který pochází z roku 1546,“ uvedla pracovnice, která se o kapličku stará.

Pokyn k vyzvánění dal Cirkle, který u příležitosti pandemie nového typu koronaviru také rozeslal pastýřský list. Zvony měly být podle něj signálem pro všechny lidi dobré vůle ke společné modlitbě. Podle Cikrleho „koronavirová doba“ ukazuje svět křehčí a zranitelnější, než si lidé doposud mysleli, že je. Nikdo neví, jak dlouho pandemie potrvá a jak se bude vyvíjet. Podle biskupa přinesla doba vlnu vzájemné solidarity a nejrůznější formy obětavé služby a pomoci druhým v nasazení lékařů, zdravotních sester, policistů, hasičů, charitních pracovníků, politiků i běžných občanů, kteří nezištně pracují a finančně přispívají pro dobro ostatních.

V Jihomoravském kraji bylo v neděli ráno 268 potvrzených případů onemocnění covid-19. V České republice je 4475 případů. Celkem 62 lidí zemřelo, 78 se vyléčilo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 6. dubna 2020  Foto: Wikipedie – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář