V Bystřici p. H. je asi 60 nakažených, od úterý jsou v karanténě členové správy na Svatém Hostýně

Bystřice pod Hostýnem – V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku je nyní zhruba 60 lidí nakažených novým koronavirem, v celém teritoriu obce s rozšířenou působností je jich kolem 80. Radnice dnes proto přistoupila k dezinfekci veřejných prostranství ve městě i místních částech, pokračovat bude i v dalších dnech, řekl ČTK starosta více než osmitisícového města Zdeněk Pánek (nez., zvolen za STAN).

„Dnes jsme začali dezinfikovat lavičky a autobusové zastávky, budeme pokračovat dál přes dětská hřiště. Zadali jsme to technickým službám, které operativně zřídily dezinfekční četu. Jsme domluvení, že se bude dezinfekce průběžně opakovat,“ uvedl starosta. Přijatá opatření, která mají zabránit nebo alespoň zbrzdit další šíření koronaviru, konzultují zástupci města s hygieniky.

Strážníci podle starosty v těchto dnech také obcházejí obchody ve městě a apelují na jejich provozovatele, aby ve zvýšené míře dbali na dezinfekci nákupních vozíků a košíků, madel nebo klik dveří. „Zvýšenou dezinfekci ve společných prostorách jsme doporučili i správcům bytových domů,“ řekl Pánek. Už dříve město zrušilo plánované kulturní, společenské a sportovní akce ve vnitřních prostorách.

Kvůli karanténě všech pedagogických pracovníků a několika potvrzeným případům nákazy zůstává uzavřená Mateřská škola Radost na Schwaigrově náměstí. Potíže jsou i v Základní škole T. G. Masaryka, také tam se potvrdila nákaza novým koronavirem. Ode dneška až do středy 23. září bude uzavřena budova druhého stupně školy v Nádražní ulici. „Po dobu karantény nebude probíhat řádné ani distanční vzdělávání,“ uvedl na webových stránkáchškoly její ředitel Alexandr Hrycík.

Podle starosty je nyní mimo provoz i Středisko volného času Včelín, zákaz návštěv platí v Centru pro seniory Zahrada. „Pozitivně testovaná tam byla jedna pracovnice v administrativě, která ale nepřichází do styku s klienty,“ řekl Pánek. Se svými příbuznými mohou senioři z centra komunikovat alespoň přes Skype nebo aplikaci WhatsApp.

Od úterý jsou v karanténě členové duchovní správy na Svatém Hostýně. „Testy všech členů komunity, kterou kromě kněží tvoří také řeholní sestry a laičtí pracovníci, prokázaly ve čtvrtek přítomnost koronaviru u dvou osob. Bohoslužby s účastí lidu se proto v nejbližších dnech konat nebudou. Naopak ubytování, provoz restaurací a pohyb po vrcholu Hostýna zatím fungují bez omezení,“ uvedli dnes zástupci olomouckého arcibiskupství na webových stránkách. Mše lze sledovat na internetu, případně venku v okolí baziliky, kde je ozvučení.

Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 111 případů nákazy novým typem koronaviru. Od začátku pandemie k dnešnímu ránu hygienici v regionu zaznamenali dohromady 1417 případů nákazy. Nyní má covid-19 v kraji 649 lidí, na Kroměřížsku je jich podle údajů krajské hygienické stanice 146.

Ministerstvo zdravotnictví od pátku nařídí nošení roušek ve školách s výjimkou prvního stupně základních škol i při výuce ve třídách. Všechny restaurace a bary budou muset být uzavřeny mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud omezení platilo jen v Praze, Středočeském kraji a na Uherskohradišťsku. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – Bystřice pod Hostýnem

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář