V Č. Budějovicích vysvětili nového kněze, v diecézi letos jediného

České Budějovice – V českobudějovické katedrále svatého Mikuláše přijal dnes kněžské svěcení nový kněz Viktor Jaković. Je v diecézi letos jediným vysvěceným farářem. Muž původem z Chorvatska je zároveň prvním absolventem mezinárodního kněžského semináře, který ve městě založil biskup Vlastimil Kročil, jenž dnešní mši sloužil. Obřad se přenášel i on-line.

„V tento slavnostní den udělování kněžského svěcení mezi sebe přijímáme nového kněze, který může slavit mši svatou, zpovídat, křtít, oddávat snoubence, žehnat, poskytnout duchovní pomoc lidem v životě i při přechodu na věčnost. Je vždy velkým důvodem k radosti vidět mladého muže, který přijal životní poslání tímto způsobem sloužit bohu a lidem. A ještě více v dnešní době, ve které lidé často váhají, než přijmou celoživotní závazek ať už v duchovním povolání, nebo manželství,“ řekl ČTK Kročil.

Kněz Viktor Jaković se narodil v roce 1992 v srbském Vrnezu do chorvatské katolické rodiny jako třetí z pěti dětí. Rodiče se jim snažili víru předávat odmalička. Jaković vstoupil roku 2011 do semináře v chorvatské Pule, pastorační praxi měl na Balkáně, krátce také v Izraeli. Od roku 2017 se připravoval na kněžství v nově otevřeném diecézně-misijním semináři Redemptoris Mater v Českých Budějovicích.

„Příprava na dnešní svěcení trvala deset let, během nichž jsem se učil spoléhat na boha, vzdávat se svých plánů a vstupovat do poslušnosti bohu a představeným. Formace v semináři je také přípravou na kněžský život prostřednictvím různých zkoušek a bojů o ctnosti. Dnešek změnil můj život. Bůh mě oblékl do kněžské důstojnosti a stal jsem se členem kněžského společenství. Taková myšlenka ve mně vyvolává bázeň, ale zároveň vzbuzuje radost,“ řekl kněz ČTK.

Primiční mši odslouží Jaković 20. června v Písku. Rád hraje fotbal a běhá, hraje na kytaru a zpívá. „Když chci relaxovat, jdu na ryby,“ řekl. Jeho nejoblíbenějším českým jídlem je svíčková.

Mezinárodní seminář založil, jako první svého druhu v Česku, biskup Kročil na podzim 2017. Mladí muži se v něm připravují ke kněžství, najednou v něm může žít nejvýš 14 bohoslovců. Doba takzvané formace trvá devět let, z toho jsou dva roky misií. Teď je v semináři sedm bohoslovců: dva Češi, tři Italové, jeden Slovák a jeden Mexičan, řekl ČTK mluvčí biskupství Petr Samec.

Na pěti kontinentech je 125 diecézně-misijních seminářů Redemptoris Mater. Vyšlo z nich přes 1500 kněží, připravuje se kolem 2000 bohoslovců.

Českobudějovická diecéze zahrnuje Jihočeský kraj, na Vysočině okres Pelhřimov a v Plzeňském kraji Nepomuk a okolí. Na ploše 12.500 kilometrů čtverečních má 241 farností, 127 kněží a biskupů, na území je 569 kostelů a kaplí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. června 2021 Foto: Wikipedie – katedrála svatého Mikuláše

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář