V Černé Hoře se odpůrci srbské ortodoxní církve střetli s policií

Cetinje – Policie ve městě Cetinje dnes ráno použila slzný plyn proti lidem, kteří v tomto tradičním centru černohorské státnosti přijeli protestovat proti slavnostnímu uvedení do úřadu nového metropolity srbské pravoslavné církve. Informuje o tom agentura AP. Srbský patriarcha Porfirije a nový metropolita Joanikije přiletěli do kláštera v Cetinji z hlavního města Podgorice vrtulníkem, po obřadu odtamtud vrtulníkem zase odletěli. 

V Cetinji bylo podle agentury DPA nasazeno 1800 policistů. Ti zadrželi 16 lidí, podle portálu vijesti.me sedm strážců pořádku utrpělo zranění.

Protestující ráno stříleli do vzduchu a házeli po policistech kamení a láhve. Střety propukly v Cetinji už v sobotu, zapojily se do nich stovky lidí. Demonstranti v okolí kláštera postavili pouliční zátarasy z kontejnerů na odpad, pneumatik a velkých balvanů, aby zástupcům církve i státu znemožnili přístup na obřad. Mnoho z nich strávilo noc na barikádách, protože se objevily zprávy, že se blíží policejní posily, které mají za úkol zátarasy zlikvidovat.

SOUVISEJÍCÍTisíce lidí demonstrovaly proti nové vládě v Černé Hoře

Černohorci jsou hluboce rozděleni ohledně vztahu své země se sousedním Srbskem a srbskou pravoslavnou církví. Asi 30 procent z 620.000 obyvatel této malé balkánské země se považuje za Srby. Země nezávislost na Bělehradu získala v roce 2006. Město Cetinje je považováno za centrum hnutí za černohorskou nezávislost a její stoupenci uvedení nového metropolity srbské pravoslavné církve do funkce v tomto městě považovali za demonstraci síly prosrbského tábora, napsala agentura DPA.

V sobotu srbského patriarchu a nového metropolitu v Podgorici vítaly tisíce lidí. Předchozí metropolita Amfilohije zemřel loni v říjnu na covid-19.

Prosrbský černohorský premiér Zdravko Krivokapić označil protesty v Cetinji za „pokus o terorismus“. Prozápadní prezident Milo Djukanović sice uvedl, že zůstane nestranný, ale demonstranty v Cetinji pochválil za obranu národních zájmů před údajnými snahami Srbska ovlivňovat dění v Černé Hoře prostřednictvím pravoslavné církve.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Je potřeba, abychom chránili naši svobodu a suverenitu,“ řekl prezident ve veřejnoprávní televizi RTCG a zároveň vyzval ke klidu a zdrženlivosti.

Srbský prezident Aleksandar Vučić, kterého zástupci opozice v Černé Hoře obviňují z vměšování se do záležitostí jejich země, Joanikijemu poblahopřál a pochválil vládu za to, že se obřad navzdory protestům konal. Srbským médiím Vučić řekl, že co se týče Černé Hory, nemá Bělehrad žádné ambice až na „co nejbližší a co nejlepší vztahy“.

Od získání černohorské nezávislosti někteří obyvatelé této země chtějí, aby vznikla pravoslavná církev nezávislá na té srbské. Srbská ortodoxní církev hrála důležitou roli při loňských demonstracích, v důsledku kterých padla dlouholetá prozápadní vláda. Tu současnou vytvořily prosrbské a proruské strany, připomíná AP.

Djukanovičova Demokratická strana socialistů (DPS) k protestům v Cetinji uvedla, že „občané poklidně demonstrovali za právo žít v zemi, kterou nebude řídit a manipulovat cizí stát“. Současný kabinet DPS označila za „loutkovou vládu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. září 2021 Foto: Wikipedie – Joanikije II.

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář