V Česku se dnes večer otevřou dveře stovek kostelů a modliteben

Praha – V Česku se dnes večer a v noci ve stovkách kostelů, kaplí, chrámů i modliteben výjimečně otevřou dveře všem návštěvníkům. Do letošní Noci kostelů se jich přihlásilo přes 1850. Farnosti a církevní sbory zorganizovaly například koncerty, přednášky nebo výstavy, celkově je přichystáno kolem 7700 programových bodů, podrobnosti lze najít na na webu www.nockostelu.cz nebo v mobilní aplikaci Noc kostelů. Loni příležitost k návštěvě chrámů využilo 454.000 lidí, před pandemií covidu-19 to bylo bezmála půl milionu.

Při Noci kostelů je večer a v noci možné nejen vstoupit do stovek prostor, které běžně slouží bohoslužbám, ale také potkat členy místní církevní komunity, získat informace o daném místě a životě v něm.

SOUVISEJÍCÍ – Na jihu Čech budou v pátek otevřená muzea i kostely až do noci

Tématem letošního ročníku Noci kostelů je srdce. „Ať v umění či v pohledu na prožívání víry nebo způsobu přemýšlení o světě je víra spojena velmi úzce se srdcem. Na to reaguje například výstava dětských výrobků na téma srdce v kostele svatého Stanislava na Mořině v blízkosti Karlštejna a mnoho dalších míst,“ uvedlo pražské arcibiskupství.

V pražské arcidiecézi se například otevře jeden z nejstarších kostelů v Praze, sv. Vavřinec v Jinonicích nebo čistě barokní kostel sv. Rocha spojený s Olšanskými hřbitovy. Veřejnosti se zpřístupní i Chrám Nejsvětější Trojice ve Smečně na Kladensku s nejstaršími varhanami ve střední Evropě nebo kostel Narození Panny Marie v Radějovicích-Oleškách u Prahy, kde byly objeveny malby ze 14. století.

Noc kostelů se v ČR koná od roku 2009, tradice vznikla ve Vídni o čtyři roky dříve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. června 2024 Foto: Nockostelu.cz

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář