V ČR dnes začne 24hodinový maraton on-line čtení Bible

Praha – V podvečer dnes, na Zelený čtvrtek, začne v Česku čtyřiadvacetihodinový maraton v nepřetržitém čtení Bible. V době Velikonoc se akce v uplynulých letech konala v kapli svatého Jeronýma v olomoucké radnici, letos ji pořadatelé kvůli pandemii koronaviru přesunuli do on-line prostoru. Lidé budou předčítat úryvky z písma prostřednictvím audio či videonahrávek v pětiminutových intervalech na webu festivalu Paschalia Olomucensia do pátečních 17:00.

Festival každoročně připomíná nejdůležitější křesťanské svátky kulturními akcemi a jeho součástí je i celodenní a celonoční čtení bible. Letos se koná poosmé a v Olomouci se do něj každoročně o Velikonocích zapojovalo kolem 300 lidí. O akci byl vždy velký zájem, lidé napříč všemi věkovými skupinami se hlásili s předstihem.

Letos se zájemci stejně jako v předchozích ročnících museli nejprve zaregistrovat na webu festivalu a vybrat si čas a úryvek. Letos ale museli své čtení natočit ve formátu audio nebo video a nahrát jej na odkaz, který jim přišel při registraci do e-mailu.

Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista

Dnes je Zelený čtvrtek. Podle křesťanské tradice v tento den Ježíš Kristus naposledy povečeřel s apoštoly, modlil se v Getsemanské zahradě a byl zajat. S večerem přichází velikonoční třídení neboli triduum, které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a nedělní Boží hod velikonoční. Velikonoce jsou vrcholem církevního roku a největšími křesťanskými svátky. Letos ale kvůli zákazu shromažďování nemohou věřící chodit společně do kostelů a zúčastnit se tradičních bohoslužeb, na Zelený čtvrtek se tak vynechává i tradiční mytí nohou.

Letošní Velikonoce nejenom v Česku ale komplikuje epidemie koronaviru. Podle pravidel, která vydala Liturgická komise České biskupské konference, by kněží měli slavit obřady Svatého týdne bez účasti věřících, a to sami nebo s jedním či dvěma ministranty. Bohoslužby se přenášejí v médiích či po internetu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 9. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář